fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajOstre spadki cen produktów rolnych

Ostre spadki cen produktów rolnych

W ostatnim roku nastąpił wyraźny spadek cen produktów rolnych zarówno w skupach, jak i na targowiskach.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na temat aktualnych cen produktów rolnych. Ceny skupu w lutym spadły wobec notowanych w poprzednim miesiącu o 0,2 proc., a względem lutego rok temu aż o 15,4 proc. 

Ceny spadają od kwietnia 2023 roku. Szczyt redukcji miał miejsce w grudniu, gdy wyniósł 19,6 proc. 

Tendencja spadku cen w skupach jest bardzo zbliżona do obserwowanej również na targowiskach. Obniżki dotyczą prawie wszystkich produktów rolnych, czyli m.in. pszenicy, żyta, żywca wołowego, drobiu czy mleka. Wzrosty cen zanotowano jedynie dla ziemniaków (w skupach i na targowiskach) oraz jęczmienia i żywca wieprzowego (w skupach) i owsa (na targowiskach). 

Ceny w skupach to kwoty płacone producentom rolnym przez podmioty skupujące produkty rolne bezpośrednio od nich, liczone bez podatku od towarów i usług. Natomiast ceny targowiskowe to kwoty płacone rolnikom w transakcjach realizowanych między nimi samymi oraz między rolnikami a pozostałą częścią ludności kraju. Są one kalkulowane jako średnie ceny danego towaru notowane w skali całego kraju. 

stat.gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA