fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaKrajOstre spadki cen produktów rolnych

Ostre spadki cen produktów rolnych

W ostatnim roku nastąpił wyraźny spadek cen produktów rolnych zarówno w skupach, jak i na targowiskach.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na temat aktualnych cen produktów rolnych. Ceny skupu w lutym spadły wobec notowanych w poprzednim miesiącu o 0,2 proc., a względem lutego rok temu aż o 15,4 proc. 

Ceny spadają od kwietnia 2023 roku. Szczyt redukcji miał miejsce w grudniu, gdy wyniósł 19,6 proc. 

Tendencja spadku cen w skupach jest bardzo zbliżona do obserwowanej również na targowiskach. Obniżki dotyczą prawie wszystkich produktów rolnych, czyli m.in. pszenicy, żyta, żywca wołowego, drobiu czy mleka. Wzrosty cen zanotowano jedynie dla ziemniaków (w skupach i na targowiskach) oraz jęczmienia i żywca wieprzowego (w skupach) i owsa (na targowiskach). 

Ceny w skupach to kwoty płacone producentom rolnym przez podmioty skupujące produkty rolne bezpośrednio od nich, liczone bez podatku od towarów i usług. Natomiast ceny targowiskowe to kwoty płacone rolnikom w transakcjach realizowanych między nimi samymi oraz między rolnikami a pozostałą częścią ludności kraju. Są one kalkulowane jako średnie ceny danego towaru notowane w skali całego kraju. 

stat.gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA