fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseEuropejski Bank Inwestycyjny pomoże MŚP? Pod warunkiem, że będziesz "zielony"

Europejski Bank Inwestycyjny pomoże MŚP? Pod warunkiem, że będziesz „zielony”

Europejski Bank Inwestycyjny zamierza przyczynić się do ratowania małych i średnich przedsiębiorstw europejskich zagrożonych recesją i przeznaczyć na ten cel 200 mld euro. Gdzie haczyk? Tkwi w tzw. zielonym ładzie.

– W czasie kryzysu COVID-19, który trwa od trzech miesięcy, położono nacisk na wspieranie MŚP, a więc głównego wektora wzrostu gospodarczego, jednocześnie segmentu rynku najbardziej podatnego na trudności w obliczu obecnych realiów gospodarczych – wyjaśnia Ambroise Fayolle, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Aby zrealizować taki plan, postanowiono wykorzystać sukces „planu Junckera” i stworzyć model na jego wzór.

Plan Junckera uruchomiony w 2015 r., aby pobudzić inwestycje w gospodarce po kryzysie finansowym w 2008 r., przewidywał początkowo finansowanie inwestycji na poziomie 315 mld euro, następnie w 2017 r. zwiększono ten poziom do 500 mld euro do końca 2020 r. Teraz, sześć miesięcy przed wyznaczonym terminem, cel został już osiągnięty i przekroczony, gdyż udzielono 514 mld euro pożyczek.

Szlachetny mechanizm zakłada użycie efektu dźwigni, opiera się przy tym na gwarancjach oferowanych przez Unię Europejska, co pozwala na zwielokrotnienie kapitału publicznego bądź prywatnego. Dzięki temu, prawie 100 miliardów środków własnych EBI przyczyniło się do pozyskania kolejnych 514 miliardów euro, które zostały wykorzystane do realizacji około 1400 projektów.

Z geograficznego punktu widzenia, fundusze pomogły przede wszystkim firmom we Francji (85 miliardów euro), drugim beneficjentem były firmy z Włoch, a kolejnym z Hiszpanii. Z punktu widzenia znaczenia dla gospodarki, największym beneficjentem, okazała się Bułgaria, za nią Grecja, Portugalia, Hiszpania czy jeszcze Estonia.

– To sukces europejskiej solidarności – z zadowoleniem stwierdza Ambroise Fayolle. To aspekt, który jest podkreślany przy planie naprawy, jaki oferuje Komisja Europejska w obliczu kryzysu w COVID-19. Wygląda na to, że EBI chce jawić się jako instytucja wsparcia dla struktur małych i średnich przedsiębiorstw, szczególnie dla państw Europy Południowej, jako forma uzupełnienia pomocy, jaką już oferują rządy poszczególnych państw. I tak właśnie powstał fundusz gwarancyjny o wartości 25 miliardów euro, z założeniem, że pozwoli na pozyskanie 200 miliardów euro.

Wszystko brzmi pięknie, tyle że jest haczyk. „EBI nie zapomina też o swoim długoterminowym celu, jakim jest przeistoczenie się w bank klimatyczny w ramach europejskiego programu Zielony Ład pod patronatem przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Ożywienie gospodarki musi być jednocześnie zielone i innowacyjne” – piszą europejskie media. Krótko mówiąc, EBI ci pomoże, pod warunkiem, że będziesz „zielony” i z całą mocą będziesz popierał i realizował założenia tzw. „zielonego ładu”.

Źródło: Florentin Collomp/Le Figaro

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA