fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatFrancuzi nie chcą pracować dłużej

Francuzi nie chcą pracować dłużej

Ponad milion osób wyszło na ulice francuskich miast, aby wyrazić swój sprzeciw wobec zapowiedzi podwyżki wieku emerytalnego.

Administracja prezydenta Emmanuela Macrona przystąpiła do realizacji swojej przedwyborczej zapowiedzi podniesienia wieku emerytalnego z 60 do 62 lat lub po przepracowaniu 43 lat – wobec obecnych 42. Nowy system ma wejść w życie od 2027 roku. Tym zmianom sprzeciwia się 68 proc. francuskiego społeczeństwa.

Przejawem niezadowolenia były masowe demonstracje w wielu miastach całego kraju. Ich organizatorzy podają, że wzięło w nich udział ponad milion uczestników, w tym głównie pracownicy budżetówki. Sparaliżowany został transport publiczny. Kolejna fala protestów jest zapowiadana na koniec obecnego miesiąca.

Przeciwko reformie systemu emerytalnego opowiada się zarówno skrajna lewica, jak i prawica. Aby ją przegłosować partia prezydenta Macrona musi liczyć na poparcie centroprawicowych Republikanów.

Władze twierdzą, że podniesienie wieku zakończenia aktywności zawodowej jest konieczne, aby cały system mógł dalej funkcjonować. Podczas gdy 50 lat temu na jednego emeryta przypadały 4 pracujące osoby, to teraz jest ich zaledwie 1,7.

Obecna wysokość wieku emerytalnego we Francji jest jedną z najniższych w Europie. W większości państw wynosi ona między 65 a 67 lat.

BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA