fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatFrancuzi nie chcą pracować dłużej

Francuzi nie chcą pracować dłużej

Ponad milion osób wyszło na ulice francuskich miast, aby wyrazić swój sprzeciw wobec zapowiedzi podwyżki wieku emerytalnego.

Administracja prezydenta Emmanuela Macrona przystąpiła do realizacji swojej przedwyborczej zapowiedzi podniesienia wieku emerytalnego z 60 do 62 lat lub po przepracowaniu 43 lat – wobec obecnych 42. Nowy system ma wejść w życie od 2027 roku. Tym zmianom sprzeciwia się 68 proc. francuskiego społeczeństwa.

Przejawem niezadowolenia były masowe demonstracje w wielu miastach całego kraju. Ich organizatorzy podają, że wzięło w nich udział ponad milion uczestników, w tym głównie pracownicy budżetówki. Sparaliżowany został transport publiczny. Kolejna fala protestów jest zapowiadana na koniec obecnego miesiąca.

Przeciwko reformie systemu emerytalnego opowiada się zarówno skrajna lewica, jak i prawica. Aby ją przegłosować partia prezydenta Macrona musi liczyć na poparcie centroprawicowych Republikanów.

Władze twierdzą, że podniesienie wieku zakończenia aktywności zawodowej jest konieczne, aby cały system mógł dalej funkcjonować. Podczas gdy 50 lat temu na jednego emeryta przypadały 4 pracujące osoby, to teraz jest ich zaledwie 1,7.

Obecna wysokość wieku emerytalnego we Francji jest jedną z najniższych w Europie. W większości państw wynosi ona między 65 a 67 lat.

BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA