fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseInflacja jest najniższa od trzech lat!

Inflacja jest najniższa od trzech lat!

Główny Urząd Statystyczny wydał komunikat o poziomie wzrostu cen za luty oraz opublikował informacje na temat zmiany metodologii liczenia inflacji.

Ceny towarów i usług w lutym wzrosły o 2,8 proc. względem tego samego miesiąca rok temu. Od stycznia ceny zwiększyły się o 0,3 proc. 

Oznacza to, że poziom inflacji jest najniższy od marca 2021 roku i mieści się w przedziale wahań +/- 1 proc. który jest dopuszczalny przez Narodowy Bank Polski wobec celu inflacyjnego wynoszącego 2,5 proc. 

Drożeje przede wszystkim alkohol i posiłki w restauracjach

Najbardziej od poprzedniego roku rosły ceny w restauracjach i hotelach, napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, żywności oraz mieszkań. Spadły natomiast koszty transportu. 

W marcu dokonano też corocznej aktualizacji systemu wag poszczególnych elementów wchodzących w skład koszyka inflacyjnego. Podstawą zmian były najnowsze dane dotyczące struktury wydatków gospodarstw domowych. I na ich podstawie w metodologii liczenia inflacji zyskały na znaczeniu ceny żywności i napojów, użytkowania mieszkania oraz nośników energii czy korzystania z restauracji i hoteli. Zmniejszyła się natomiast waga cen alkoholi i tytoniu, odzieży i obuwia. 

Oprócz wag zmodyfikowano też listę towarów i usług, które są brane pod uwagę przy liczeniu inflacji. Dodano do nich m.in. produkty wegańskie czy przeznaczone dla zwierząt domowych. Co ciekawe, GUS nie publikuje konkretnych nazw towarów branych pod uwagę, aby nie dochodziło na nich do manipulacji cenowych. 

stat.gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz pracować w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA