fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatCoraz więcej Japończyków nie chce... uprawiać seksu

Coraz więcej Japończyków nie chce… uprawiać seksu

Japońskie badanie pokazuje, że dwie na trzy pary małżeńskie prawie lub w ogóle nie uprawiają seksu. Wśród powodów wymienianych przez respondentów jest brak zainteresowania seksem po urodzeniu dziecka, zmęczenie pracą oraz „uciążliwość seksu”.

W badaniu przeprowadzonym przez tokijską agencję „Raison d’être” wzięło udział około 4000 małżeństw w wieku od 20 do 59 lat. We wszystkich grupach wiekowych 43,9 proc. respondentów pozostawało w małżeństwach „bez seksu”, a 24,3 proc. stwierdziło, że ich małżeństwa są „prawie bez seksu”. Co ciekawe, ponad połowa respondentów (57 proc.) stwierdziła, że ma „dobre” lub „bardzo dobre” więzi ze swoimi partnerami.

Tendencja się nie zatrzyma

Około połowy zamężnych kobiet po dwudziestce była w związkach pozbawionych lub prawie pozbawionych seksu, a wśród respondentek po trzydziestce odsetek ten wynosił 67,8 proc. Około 53,4 proc. mężczyzn w wieku 20 lat twierdzi, że w swoich małżeństwach nie uprawia seksu lub uprawia go bardzo rzadko, a w przypadku mężczyzn po trzydziestce odsetek ten wynosi 71,4 proc.

Raport stanowi uzupełnienie wcześniejszych badań, które pokazują tę samą tendencję. Kunio Kitamura, dyrektor Japońskiego Stowarzyszenia Planowania Rodziny (JFPA) powiedział w rozmowie z magazynem „This Week in Asia”, że „ten trend w kierunku braku seksu się nie zatrzyma”.

Seks jest zbyt uciążliwy?

W analizie „Raison d’être” nie zbadano powodów, dla których pary małżeńskie w Japonii nie uprawiają seksu, ale badania prowadzone w ciągu ostatnich 20 lat przez JFPA rzuciły światło na tę kwestię.

W swoim pierwszym badaniu przeprowadzonym w 2004 r. stowarzyszenie ustaliło, że 31,9 proc. par małżeńskich nie uprawia seksu, a liczba ta systematycznie rosła osiągając w 2020 r. 51,9  proc. Najnowsze dane zostaną opublikowane w marcu i przewiduje się, że wykażą dalszy wzrost tej tendencji.

Według badań Kitamury przeprowadzonych przez JFPA 22,3 proc. kobiet w całej Japonii nie uprawiało seksu, twierdząc, że jest to „uciążliwe”, a nieco ponad 20 proc. nie miała ochoty na fizyczny kontakt z mężem po urodzeniu dziecka. Kolejne 17,4 proc. stwierdziło, że jest zbyt zmęczone pracą (u mężczyzn odsetek ten wynosi 35,2 proc.), a 8,2 proc. nie postrzega już swoich mężów jako partnerów seksualnych, ale jako członka rodziny. Inne powody podawane przez kobiety to ciąża lub brak zainteresowania seksem.

W 2022 roku w Japonii urodziło się zaledwie 770 747 dzieci; to najmniejsza liczba, od kiedy prowadzone są statystyki. Współczynnik dzietności wynosi 1,26 – tyle samo co w Polsce. W przypadku Japonii jest najniższym wynikiem w historii.

South China Morning Post, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA