W badaniu przeprowadzonym przez tokijską agencję „Raison d’être” wzięło udział około 4000 małżeństw w wieku od 20 do 59 lat. We wszystkich grupach wiekowych 43,9 proc. respondentów pozostawało w małżeństwach „bez seksu”, a 24,3 proc. stwierdziło, że ich małżeństwa są „prawie bez seksu”. Co ciekawe, ponad połowa respondentów (57 proc.) stwierdziła, że ma „dobre” lub „bardzo dobre” więzi ze swoimi partnerami.
Tendencja się nie zatrzyma
Około połowy zamężnych kobiet po dwudziestce była w związkach pozbawionych lub prawie pozbawionych seksu, a wśród respondentek po trzydziestce odsetek ten wynosił 67,8 proc. Około 53,4 proc. mężczyzn w wieku 20 lat twierdzi, że w swoich małżeństwach nie uprawia seksu lub uprawia go bardzo rzadko, a w przypadku mężczyzn po trzydziestce odsetek ten wynosi 71,4 proc.
Raport stanowi uzupełnienie wcześniejszych badań, które pokazują tę samą tendencję. Kunio Kitamura, dyrektor Japońskiego Stowarzyszenia Planowania Rodziny (JFPA) powiedział w rozmowie z magazynem „This Week in Asia”, że „ten trend w kierunku braku seksu się nie zatrzyma”.
Seks jest zbyt uciążliwy?
W analizie „Raison d’être” nie zbadano powodów, dla których pary małżeńskie w Japonii nie uprawiają seksu, ale badania prowadzone w ciągu ostatnich 20 lat przez JFPA rzuciły światło na tę kwestię.
W swoim pierwszym badaniu przeprowadzonym w 2004 r. stowarzyszenie ustaliło, że 31,9 proc. par małżeńskich nie uprawia seksu, a liczba ta systematycznie rosła osiągając w 2020 r. 51,9 proc. Najnowsze dane zostaną opublikowane w marcu i przewiduje się, że wykażą dalszy wzrost tej tendencji.
Według badań Kitamury przeprowadzonych przez JFPA 22,3 proc. kobiet w całej Japonii nie uprawiało seksu, twierdząc, że jest to „uciążliwe”, a nieco ponad 20 proc. nie miała ochoty na fizyczny kontakt z mężem po urodzeniu dziecka. Kolejne 17,4 proc. stwierdziło, że jest zbyt zmęczone pracą (u mężczyzn odsetek ten wynosi 35,2 proc.), a 8,2 proc. nie postrzega już swoich mężów jako partnerów seksualnych, ale jako członka rodziny. Inne powody podawane przez kobiety to ciąża lub brak zainteresowania seksem.
W 2022 roku w Japonii urodziło się zaledwie 770 747 dzieci; to najmniejsza liczba, od kiedy prowadzone są statystyki. Współczynnik dzietności wynosi 1,26 – tyle samo co w Polsce. W przypadku Japonii jest najniższym wynikiem w historii.