fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaŚwiatCoraz więcej Japończyków nie chce... uprawiać seksu

Coraz więcej Japończyków nie chce… uprawiać seksu

Japońskie badanie pokazuje, że dwie na trzy pary małżeńskie prawie lub w ogóle nie uprawiają seksu. Wśród powodów wymienianych przez respondentów jest brak zainteresowania seksem po urodzeniu dziecka, zmęczenie pracą oraz „uciążliwość seksu”.

W badaniu przeprowadzonym przez tokijską agencję „Raison d’être” wzięło udział około 4000 małżeństw w wieku od 20 do 59 lat. We wszystkich grupach wiekowych 43,9 proc. respondentów pozostawało w małżeństwach „bez seksu”, a 24,3 proc. stwierdziło, że ich małżeństwa są „prawie bez seksu”. Co ciekawe, ponad połowa respondentów (57 proc.) stwierdziła, że ma „dobre” lub „bardzo dobre” więzi ze swoimi partnerami.

Tendencja się nie zatrzyma

Około połowy zamężnych kobiet po dwudziestce była w związkach pozbawionych lub prawie pozbawionych seksu, a wśród respondentek po trzydziestce odsetek ten wynosił 67,8 proc. Około 53,4 proc. mężczyzn w wieku 20 lat twierdzi, że w swoich małżeństwach nie uprawia seksu lub uprawia go bardzo rzadko, a w przypadku mężczyzn po trzydziestce odsetek ten wynosi 71,4 proc.

Raport stanowi uzupełnienie wcześniejszych badań, które pokazują tę samą tendencję. Kunio Kitamura, dyrektor Japońskiego Stowarzyszenia Planowania Rodziny (JFPA) powiedział w rozmowie z magazynem „This Week in Asia”, że „ten trend w kierunku braku seksu się nie zatrzyma”.

Seks jest zbyt uciążliwy?

W analizie „Raison d’être” nie zbadano powodów, dla których pary małżeńskie w Japonii nie uprawiają seksu, ale badania prowadzone w ciągu ostatnich 20 lat przez JFPA rzuciły światło na tę kwestię.

W swoim pierwszym badaniu przeprowadzonym w 2004 r. stowarzyszenie ustaliło, że 31,9 proc. par małżeńskich nie uprawia seksu, a liczba ta systematycznie rosła osiągając w 2020 r. 51,9  proc. Najnowsze dane zostaną opublikowane w marcu i przewiduje się, że wykażą dalszy wzrost tej tendencji.

Według badań Kitamury przeprowadzonych przez JFPA 22,3 proc. kobiet w całej Japonii nie uprawiało seksu, twierdząc, że jest to „uciążliwe”, a nieco ponad 20 proc. nie miała ochoty na fizyczny kontakt z mężem po urodzeniu dziecka. Kolejne 17,4 proc. stwierdziło, że jest zbyt zmęczone pracą (u mężczyzn odsetek ten wynosi 35,2 proc.), a 8,2 proc. nie postrzega już swoich mężów jako partnerów seksualnych, ale jako członka rodziny. Inne powody podawane przez kobiety to ciąża lub brak zainteresowania seksem.

W 2022 roku w Japonii urodziło się zaledwie 770 747 dzieci; to najmniejsza liczba, od kiedy prowadzone są statystyki. Współczynnik dzietności wynosi 1,26 – tyle samo co w Polsce. W przypadku Japonii jest najniższym wynikiem w historii.

South China Morning Post, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA