fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajKażdy czwartoklasista dostanie laptop

Każdy czwartoklasista dostanie laptop

Rząd opublikował oferty złożone w przetargu na dostawę laptopów dla uczniów i nauczycieli.

Władze zakładają, że konieczne będzie nabycie 394 tysięcy laptopów, na które zostaną przeznaczone środki sięgające 1,1 miliarda złotych. Sprzęt ma trafić do czwartoklasistów szkół podstawowych jeszcze w tym roku. W kolejnych latach program ma być ponawiany tak, aby każdy uczeń otrzymywał komputer po zakończeniu pierwszych trzech lat nauki.

Kto dostarczy laptopy? 

– Musimy zabezpieczyć kolejne roczniki tak, aby nowoczesny sprzęt stał się stałym elementem polskiego systemu oświaty. W ostatnich latach dzięki działaniom Ministerstwa Edukacji i Nauki do polskich szkół trafił potężny zastrzyk nowych technologii, ten projekt to postawienie kropki nad i. Bardziej cyfrowa szkoła to także szansa na lepsze wejście młodych ludzi na rynek pracy, który wymaga dziś sprawnej obsługi komputera – powiedział Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Swoje oferty na realizację tego zamówienia złożyło 14 podmiotów. Najniższą cenę przedstawiła firma x-kom, która zaproponowała komputer ASUS ExpertBook B1502CBA w cenie 2952 złotych za sztukę.

Komputery dostaną też nauczyciele

Dodatkowo, władze zamierzają przydzielić nauczycielom bony na zakup laptopów. Każdy będzie miał wartość 2500 złotych. Pedagodzy będą mogli nabyć dowolny sprzęt, a ewentualną różnicę w jego cenie i wartości bonu pokryją ze swojej kieszeni. Podobną bonifikatę otrzymają co pięć lat.

gov.pl
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA