fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatKorea Południowa zakazuje psiego mięsa

Korea Południowa zakazuje psiego mięsa

Korea Południowa przyjęła nowe prawo, które ma zakończyć do 2027 roku ubój i sprzedaż psów na mięso. Ustawa ma położyć kres tej wielowiekowej praktyce. W ciągu ostatnich kilku dekad psie mięso w Korei Południowej wypadło z łask. Szczególnie unikają go młodzi ludzie.

Zgodnie z przyjętym prawem hodowla i ubój psów w celu spożycia będzie zakazana, podobnie jak dystrybucja lub sprzedaż psiego mięsa. Osoby uznane za winne takich działań będą mogły trafić do więzienia. Rzeźnikom grozi do trzech lat więzienia, natomiast hodującym psy na mięso lub sprzedającym psininę – maksymalnie dwa lata. Jednak samo spożycie psiego mięsa nie będzie nielegalne.

Nowe przepisy wejdą w życie za trzy lata, dając rolnikom i właścicielom restauracji czas na znalezienie alternatywnych źródeł zatrudnienia i dochodów. Będą musieli przedłożyć władzom lokalnym plan stopniowego wycofywania się ze swojej działalności.

Rząd obiecał także pełne wsparcie hodowców psiego mięsa, rzeźników i właścicieli restauracji, którzy będą zmuszeni do zamknięcia swoich firm, choć szczegóły dotyczące oferowanej rekompensaty nie zostały jeszcze opracowane.

Odejście od coraz mniej popularnej tradycji

Według statystyk rządowych w 2023 r. w Korei Południowej działało około 1600 restauracji z mięsem psów i 1150 hodowli psów. Gulasz z psiego mięsa, zwany boshintang, jest uważany przez niektórych starszych mieszkańców Korei Południowej za przysmak, ale mięso to nie jest już popularne wśród młodych ludzi.

Według sondażu Gallupa z zeszłego roku tylko 8 proc. osób stwierdziło, że próbowało psiego mięsa w ciągu ostatnich 12 miesięcy – w porównaniu z 27 proc. w 2015 r. Mniej niż jedna piąta ankietowanych stwierdziła, że popiera spożycie takiego mięsa.

Poprzednie rządy już od lat 80. XX w. zapowiadały wprowadzenia zakazu psiego mięsa. Jednak obecny prezydent Yoon Suk Yeol i jego żona Kim Keon Hee mają sześć psów i są znanymi miłośnikami zwierząt. Pani Kim publicznie popierała zaprzestanie praktyki jedzenia psów.

Hodowcy psów na mięso prowadzili w ostatnim czasie kampanię przeciwko zakazowi. Argumentowali, że biorąc pod uwagę spadającą popularność psininy wśród młodych ludzi, należy pozwolić, aby praktyka ta z czasem wymarła w sposób naturalny. Wielu rolników i restauratorów jest w podeszłym wieku i twierdzi, że będzie im trudno zmienić źródło utrzymania na tak późnym etapie życia.

Jedna z właścicielek restauracji serwującej mięso psów powiedziała BBC, że jest sfrustrowana zakazem i za jego wprowadzenie wini rosnącą liczbę osób w Korei Południowej posiadających zwierzęta domowe. „Dziś młodzi ludzie nie zawierają małżeństw, więc zwierzęta domowe są dla nich jak rodzina, ale to pożywienie. Powinniśmy akceptować psie mięso, ale hodować je i ubijać w higienicznych warunkach” – stwierdziła.

Psie mięso jest jadane także m.in. w Chinach i w Wietnamie.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Katalonii czynsze wzrosły zaraz po tym, jak je ustawowo… obniżono

Wprowadzenie maksymalnych stawek możliwych do pobierania od najemców mieszkań doprowadził do... wzrostu wysokości czynszów i zmniejszenia liczby dostępnych do wynajmu lokali.
2 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA