fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaŚwiatKorea Południowa zakazuje psiego mięsa

Korea Południowa zakazuje psiego mięsa

Korea Południowa przyjęła nowe prawo, które ma zakończyć do 2027 roku ubój i sprzedaż psów na mięso. Ustawa ma położyć kres tej wielowiekowej praktyce. W ciągu ostatnich kilku dekad psie mięso w Korei Południowej wypadło z łask. Szczególnie unikają go młodzi ludzie.

Zgodnie z przyjętym prawem hodowla i ubój psów w celu spożycia będzie zakazana, podobnie jak dystrybucja lub sprzedaż psiego mięsa. Osoby uznane za winne takich działań będą mogły trafić do więzienia. Rzeźnikom grozi do trzech lat więzienia, natomiast hodującym psy na mięso lub sprzedającym psininę – maksymalnie dwa lata. Jednak samo spożycie psiego mięsa nie będzie nielegalne.

Nowe przepisy wejdą w życie za trzy lata, dając rolnikom i właścicielom restauracji czas na znalezienie alternatywnych źródeł zatrudnienia i dochodów. Będą musieli przedłożyć władzom lokalnym plan stopniowego wycofywania się ze swojej działalności.

Rząd obiecał także pełne wsparcie hodowców psiego mięsa, rzeźników i właścicieli restauracji, którzy będą zmuszeni do zamknięcia swoich firm, choć szczegóły dotyczące oferowanej rekompensaty nie zostały jeszcze opracowane.

Odejście od coraz mniej popularnej tradycji

Według statystyk rządowych w 2023 r. w Korei Południowej działało około 1600 restauracji z mięsem psów i 1150 hodowli psów. Gulasz z psiego mięsa, zwany boshintang, jest uważany przez niektórych starszych mieszkańców Korei Południowej za przysmak, ale mięso to nie jest już popularne wśród młodych ludzi.

Według sondażu Gallupa z zeszłego roku tylko 8 proc. osób stwierdziło, że próbowało psiego mięsa w ciągu ostatnich 12 miesięcy – w porównaniu z 27 proc. w 2015 r. Mniej niż jedna piąta ankietowanych stwierdziła, że popiera spożycie takiego mięsa.

Poprzednie rządy już od lat 80. XX w. zapowiadały wprowadzenia zakazu psiego mięsa. Jednak obecny prezydent Yoon Suk Yeol i jego żona Kim Keon Hee mają sześć psów i są znanymi miłośnikami zwierząt. Pani Kim publicznie popierała zaprzestanie praktyki jedzenia psów.

Hodowcy psów na mięso prowadzili w ostatnim czasie kampanię przeciwko zakazowi. Argumentowali, że biorąc pod uwagę spadającą popularność psininy wśród młodych ludzi, należy pozwolić, aby praktyka ta z czasem wymarła w sposób naturalny. Wielu rolników i restauratorów jest w podeszłym wieku i twierdzi, że będzie im trudno zmienić źródło utrzymania na tak późnym etapie życia.

Jedna z właścicielek restauracji serwującej mięso psów powiedziała BBC, że jest sfrustrowana zakazem i za jego wprowadzenie wini rosnącą liczbę osób w Korei Południowej posiadających zwierzęta domowe. „Dziś młodzi ludzie nie zawierają małżeństw, więc zwierzęta domowe są dla nich jak rodzina, ale to pożywienie. Powinniśmy akceptować psie mięso, ale hodować je i ubijać w higienicznych warunkach” – stwierdziła.

Psie mięso jest jadane także m.in. w Chinach i w Wietnamie.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA