fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatKtóre państwa są rajem dla emerytów?

Które państwa są rajem dla emerytów?

Serwis Visual Capitalist opublikował ranking krajów, które stwarzają najbardziej sprzyjające warunki do życia dla osób, które przeszły na emeryturę.

Visual Capitalist jest internetowym serwisem poruszającym tematy ekonomii, gospodarki, energetyki i nowych technologii. Witryna opublikowała zestawienie 44 państwa świata, w którym oceniono je pod względem stopnia przyjazności dla emerytów. Pierwsze miejsce zajęła Norwegia, wyprzedzając Szwajcarię i Islandię. Polska została sklasyfikowana na 31. pozycji. 

Ranking ułożono w oparciu o cztery wskaźniki. Pierwszym z nich było „zdrowie”, gdzie uwzględniono średnie wydatki publiczne na służbę zdrowia w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Kolejnym czynnikiem była „jakość życia”, oceniana przez dostęp do mediów, jakość powietrza i czystość środowiska naturalnego. Przy „dobrobycie materialnym” zwrócono uwagę na średnią wysokość dochodów, rozwarstwienie społeczne oraz bezrobocie. Ostatnim z badanych wskaźników jest „sytuacja finansowa”, którą zdefiniowano przez wartość długu publicznego danego kraju, relację liczby osób pracujących do pobierających emeryturę, wysokość stóp procentowych i inflacji, przejrzystość systemu podatkowego oraz liczbę  kredytów bankowych z dużym ryzykiem możliwości braku spłaty. 

visualcapitalist.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy prywatny lądownik dotarł na Księżyc

Lądownik Odyseusz osiadł na powierzchni Księżyca i tym samym stał się pierwszym tego typu urządzeniem, które dotarło na Srebrny Glob w ramach prywatnej inicjatywy.
< 1 MIN CZYTANIA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA