Producent systemu Windows zapowiedział, że w najbliższym czasie wypowiedzenia otrzyma część załogi firmy.

efes/Pixabay

Microsoft zamierza podziękować za współpracę 10 tys. osób, czyli 5 proc. z wszystkich zatrudnionych w firmie. Operacja będzie kosztować 1,2 mld dolarów przeznaczonych na wypłatę odpraw i reorganizację pracy w przedsiębiorstwie.

Jeszcze w 2010 r. korporacja zatrudniała 89 tys. osób. W czasie pandemii COVID-19 zatrudnienie wzrosło z 163 tys. w 2020 r. do 221 tys. na koniec roku 2022. Obecna redukcja jest odczytywana jako korekta dotychczasowych tendencji będąca odpowiedzią na aktualną sytuację gospodarczą.

Dyrektor generalny Microsoftu Satya Nadella jasno stwierdza, że obecnie klienci nie są skłonni tak chętnie wydawać pieniędzy na produkty i usługi jego przedsiębiorstwa jak to miało miejsce podczas pandemii.

W ostatnich tygodniach pojawiły się doniesienia o planowanej inwestycji Microsoftu w firmę OpenAI, której wartość może sięgnąć 10 mld dolarów. OpenAI odpowiada za usługę Chat GPT, która zdobyła niezwykłą popularność dzięki nowatorskiemu wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Zwolnienia w amerykańskim Big Techu trwają od końca poprzedniego roku. Wtedy zmniejszenie liczby pracowników zapowiedziały – lub już przeprowadziły – takie firmy jak m.in. Meta (właściciel Facebooka), Twitter czy Amazon.

BBC

Poprzedni artykułSingapur został centrum dystrybucji rosyjskiej ropy
Następny artykułCztery ekonomiczne ostrzeżenia na 2023 rok