fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaŚwiatMicrosoft zwolni 10 tysięcy pracowników

Microsoft zwolni 10 tysięcy pracowników

Producent systemu Windows zapowiedział, że w najbliższym czasie wypowiedzenia otrzyma część załogi firmy.

Microsoft zamierza podziękować za współpracę 10 tys. osób, czyli 5 proc. z wszystkich zatrudnionych w firmie. Operacja będzie kosztować 1,2 mld dolarów przeznaczonych na wypłatę odpraw i reorganizację pracy w przedsiębiorstwie.

Jeszcze w 2010 r. korporacja zatrudniała 89 tys. osób. W czasie pandemii COVID-19 zatrudnienie wzrosło z 163 tys. w 2020 r. do 221 tys. na koniec roku 2022. Obecna redukcja jest odczytywana jako korekta dotychczasowych tendencji będąca odpowiedzią na aktualną sytuację gospodarczą.

Dyrektor generalny Microsoftu Satya Nadella jasno stwierdza, że obecnie klienci nie są skłonni tak chętnie wydawać pieniędzy na produkty i usługi jego przedsiębiorstwa jak to miało miejsce podczas pandemii.

W ostatnich tygodniach pojawiły się doniesienia o planowanej inwestycji Microsoftu w firmę OpenAI, której wartość może sięgnąć 10 mld dolarów. OpenAI odpowiada za usługę Chat GPT, która zdobyła niezwykłą popularność dzięki nowatorskiemu wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Zwolnienia w amerykańskim Big Techu trwają od końca poprzedniego roku. Wtedy zmniejszenie liczby pracowników zapowiedziały – lub już przeprowadziły – takie firmy jak m.in. Meta (właściciel Facebooka), Twitter czy Amazon.

BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA