fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaFinanseW Stanach Zjednoczonych nieźle można zarobić na... donosach

W Stanach Zjednoczonych nieźle można zarobić na… donosach

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) opublikowała komunikat, w którym przekazała wiadomość dotyczącą przyznania największej w historii nagrody dla sygnalisty.

Demaskator nieprawidłowości otrzyma za swoje działania 279 milionów dolarów (czyli równowartość ponad 1,1 miliarda złotych). Nagroda została przekazana za pomoc i przekazanie informacji, które pomogły SEC skutecznie egzekwować swoje zadania w zakresie nadzoru na prawidłowością obrotu papierami wartościowymi. Dzięki sygnaliście podmioty działające niezgodnie z prawem musiały zwrócić 4 miliardy nieuczciwie uzyskanych zysków i odsetek.

Wysokość dzisiejszej nagrody  nie tylko zachęca sygnalistów do przekazywania dokładnych informacji o potencjalnych naruszeniach przepisów dotyczących papierów wartościowych, ale także odzwierciedla ogromny sukces skierowanego do nich programu

– podsumował całą sprawę Gurbir Grewal, dyrektor wydziału egzekucji w SEC.

Nie podano do publicznej informacji ani personaliów autora donosów ani szczegółów oraz nazw firm, których dotyczyła cała sprawa.

Poprzednia najwyższa nagrodę komisja przyznała w 2020 roku i opiewała na kwotę 114 milionów dolarów.

Środki dla sygnalistów pochodzą z kar, płaconych przez nieuczucie działające przedsiębiorstwa.

sec.gov

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

Bez żadnych ograniczeń przy cesji faktoringowej

Znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (tzw. antyzatorowa) wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ma jednak zasadniczy mankament. Umożliwia cesję wierzytelności jedynie w momencie braku terminowej zapłaty przez dużą firmę.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Władywostok będzie chińskim oknem na świat

Rosja i Chiny zawarły porozumienie, na mocy którego Państwo Środka uzyska możliwość wysyłania towarów z portu we Władywostoku.
< 1 MIN CZYTANIA