fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseW Stanach Zjednoczonych nieźle można zarobić na... donosach

W Stanach Zjednoczonych nieźle można zarobić na… donosach

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) opublikowała komunikat, w którym przekazała wiadomość dotyczącą przyznania największej w historii nagrody dla sygnalisty.

Demaskator nieprawidłowości otrzyma za swoje działania 279 milionów dolarów (czyli równowartość ponad 1,1 miliarda złotych). Nagroda została przekazana za pomoc i przekazanie informacji, które pomogły SEC skutecznie egzekwować swoje zadania w zakresie nadzoru na prawidłowością obrotu papierami wartościowymi. Dzięki sygnaliście podmioty działające niezgodnie z prawem musiały zwrócić 4 miliardy nieuczciwie uzyskanych zysków i odsetek.

Wysokość dzisiejszej nagrody  nie tylko zachęca sygnalistów do przekazywania dokładnych informacji o potencjalnych naruszeniach przepisów dotyczących papierów wartościowych, ale także odzwierciedla ogromny sukces skierowanego do nich programu

– podsumował całą sprawę Gurbir Grewal, dyrektor wydziału egzekucji w SEC.

Nie podano do publicznej informacji ani personaliów autora donosów ani szczegółów oraz nazw firm, których dotyczyła cała sprawa.

Poprzednia najwyższa nagrodę komisja przyznała w 2020 roku i opiewała na kwotę 114 milionów dolarów.

Środki dla sygnalistów pochodzą z kar, płaconych przez nieuczucie działające przedsiębiorstwa.

sec.gov

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA