fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajNie przenoście nam stolicy do… Katowic

Nie przenoście nam stolicy do… Katowic

1 marca rozpoczęło w Katowicach działalność nowe Ministerstwo Przemysłu. To pierwszy resort, którego siedziba znajduje się poza Warszawą.

Ministerstwo Przemysłu jest nową jednostką, która przejmie część z zadań realizowanych dotychczas przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, takich jak gospodarka złożami kopalnymi (czy inaczej: surowcami energetycznymi) czy szeroko pojętymi sektorami górniczym i hutniczym, a także atomem, ropą i gazem. 

Resort zajmie się też międzynarodową współpracą Polski z innymi państwami w zakresie surowców energetycznych, paliw i energii jądrowej. 

Na czele nowego ministerstwa stanęła Marzena Czarnecka, która jest od urodzenia związana ze Śląskiem, ukończyła Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, gdzie była też pracownikiem naukowym. 

Również ze Śląska pochodzi Borys Budka, który jest absolwentem tych samych uczelni, co minister Marzena Czarnecka. Polityk zasiadający na stanowisku szefa resortu aktywów państwowych stwierdził, że to Donald Tusk podjął decyzję o utworzeniu ministerstwa w Katowicach: 

żeby docenić region, który przez dziesięciolecia stanowił o tym, że Polska mogła się rozwijać, ale żeby również docenić i pokazać, że ciężka praca, kult pracy jest w sercu naszego rządu.

Ministerstwo Przemysłu funkcjonowało już w przeszłości, w latach 1987-1991, wtedy swoją siedzibę miało w Warszawie.

pap.pl gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz pracować w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA