Mimo niskiego poziomu bezrobocia coraz więcej Polaków obawia się, że straci pracę.

Polina Zimmerman/Pexels

W styczniu 2022 r. 27,7 pracujących w Polsce osób miało obawy wynikające z możliwości utraty pracy. Pod koniec roku utraty pracy bało się już 42 proc. zatrudnionych. Przez cały 2022 r. bezrobocie utrzymywało się na poziomie niewiele przekraczającym 5 proc. Badania na ten temat przeprowadziła agencja pracy Gi Group.

Coraz mniejsze mamy też nadzieje na podwyżki. Na początku 2022 r. oczekiwanie zmiany wysokości wynagrodzenia wyrażało 54,5 proc. pracowników, a pod koniec zaledwie 35 proc.

19 proc. aktywnych zawodowo osób jest gotowych i zamierza podnieść swoje kwalifikacji, a 14 proc. zamierza zmienić pracę.

W całej Unii Europejskiej bezrobocie jest mierzone według innej metodologii, zgodnie z którą w naszym kraju sięga ono poziomu zaledwie 3 proc. i jest prawie najniższe z wszystkich państw członkowskich (wyprzedzają nas tylko Czechy).

Powyższe dane zostały opublikowane w raporcie „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań”, przygotowanym na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

parp.gov.pl
Poprzedni artykułPłatnicy powinni poznać objaśnienia Ministerstwa Finansów
Następny artykułZnowu wyłudzili unijne dotacje