fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPolacy wpadli w kredytowy szał i zadłużają się na potęgę!

Polacy wpadli w kredytowy szał i zadłużają się na potęgę!

Chociaż stopy procentowe pozostają od miesięcy na niezmienionym poziomie, to drastycznie rośnie liczba pożyczek zaciąganych przez mieszkańców Polski.

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało dane o liczbie i wartości kredytów udzielonych przez instytucje bankowe oraz pozabankowe. 

W lutym największą dynamiką cieszyły się pożyczki mieszkaniowe, których w bankach i SKOK-ach było aż o 220,8 proc. więcej niż w lutym 2023 roku. Jeszcze większy był wzrost w wartości udzielonych kredytów tego typu w raportowanym okresie, który sięgnął 305,1 proc. 

W tym samym czasie zanotowano również wyraźny wzrost liczby pożyczek ratalnych – o 86,4 proc. (o 31,4 proc. wzrosła ich wartość), gotówkowych – o 14,7 proc. (wartość o 27,9 proc.) oraz limitów na kartach kredytowych – o 4,8 proc. (wartość o 17 proc.). 

Wyraźnie do góry poszły też średnie wartości zaciąganych w Polsce kredytów. Pożyczka na zakup mieszkania obecnie wynosi średnio prawie 417 tys. złotych (wzrost o 26,3 proc. w porównaniu do roku poprzedniego), a kredyt gotówkowy to niespełna 25 tys. (więcej o 11,5 proc.). Co ciekawe, spadła średnia wartość kredytu ratalnego, który obecnie sięga 1864 złotych, czyli o 29,5 proc. mniej niż rok temu. 

Drastyczne wzrosty notują też pożyczki udzielane przez przedsiębiorstwa pozabankowe. W lutym było ich 1,054 mln (więcej o 252,3 proc. niż rok wcześniej) na łączną kwotę 1,538 mld złotych (wzrost o 119,4 proc.). 

Liczba i wartość kredytów wyraźnie rośnie, chociaż stopy procentowe są utrzymywane na tym samym poziomie od października 2023 roku. 

nbp.pl, media.bik.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA