fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolskę zalewa arabska ropa naftowa!

Polskę zalewa arabska ropa naftowa!

W drugim kwartale obecnego roku Arabia Saudyjska zastąpiła Rosję na pozycji największego dostawcy ropy naftowej do naszego kraju.

Dane na temat bilansu płatniczego Polski w drugim kwartale obecnego roku opublikował Narodowy Bank Polski. 

Arabia Saudyjska zajęła miejsce Rosji

Zgodnie z zawartymi w nim informacjami, między kwietniem, a czerwcem paliwa dotychczas sprowadzane do naszego kraju z Rosji, zostały w znacznej części zastąpione przez dostawy z Arabii Saudyjskiej. W raportowanym okresie, sprowadziliśmy z tego kraju 49 proc. z całego importu ropy naftowej. Ważnymi partnerami są tu też Dania oraz Norwegia, z której sprowadzamy dwa razy więcej paliw niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. 

W drugim kwartale obecnego roku załamaniu uległa wartość importu ropy i gazu z Rosji. Miały na to wpływ embarga nałożonego przez UE na produkty naftowe pochodzące z tego kraju oraz blokada dostaw ropy rurociągiem Przyjaźń przez Moskwę. Wcześniej wstrzymany został import gazu ziemnego oraz węgla kamiennego. Brak dostaw wymienionych paliw doprowadził do spadku wartości importu z Rosji o 88,6 proc. (z 19,1 do 2,2, miliarda złotych) w porównaniu do tych samych miesięcy roku 2022. 

Wartość całego importu Polski między kwietniem, a czerwcem spadła o 9 proc. względem poziomu sprzed roku. Był to pierwszy spadek od 2020 roku. 

nbp.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA