fbpx
niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolskę zalewa arabska ropa naftowa!

Polskę zalewa arabska ropa naftowa!

W drugim kwartale obecnego roku Arabia Saudyjska zastąpiła Rosję na pozycji największego dostawcy ropy naftowej do naszego kraju.

Dane na temat bilansu płatniczego Polski w drugim kwartale obecnego roku opublikował Narodowy Bank Polski. 

Arabia Saudyjska zajęła miejsce Rosji

Zgodnie z zawartymi w nim informacjami, między kwietniem, a czerwcem paliwa dotychczas sprowadzane do naszego kraju z Rosji, zostały w znacznej części zastąpione przez dostawy z Arabii Saudyjskiej. W raportowanym okresie, sprowadziliśmy z tego kraju 49 proc. z całego importu ropy naftowej. Ważnymi partnerami są tu też Dania oraz Norwegia, z której sprowadzamy dwa razy więcej paliw niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. 

W drugim kwartale obecnego roku załamaniu uległa wartość importu ropy i gazu z Rosji. Miały na to wpływ embarga nałożonego przez UE na produkty naftowe pochodzące z tego kraju oraz blokada dostaw ropy rurociągiem Przyjaźń przez Moskwę. Wcześniej wstrzymany został import gazu ziemnego oraz węgla kamiennego. Brak dostaw wymienionych paliw doprowadził do spadku wartości importu z Rosji o 88,6 proc. (z 19,1 do 2,2, miliarda złotych) w porównaniu do tych samych miesięcy roku 2022. 

Wartość całego importu Polski między kwietniem, a czerwcem spadła o 9 proc. względem poziomu sprzed roku. Był to pierwszy spadek od 2020 roku. 

nbp.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA