fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaŚwiatPomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.

Analitycy z Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii opublikowali dane na temat pomocy płynącej na Ukrainę z całego świata. 

Przedstawione szacunki dotyczą okresu między sierpniem a październikiem obecnego roku. Zgodnie z nimi przyznano w tym czasie Ukrainie nową pomoc o wartości 2,11 mld euro, co oznacza redukcję o 87 proc. względem wartości nowych programów przekazanych temu państwu w tym samym okresie rok wcześniej. 

Raport bazuje na monitoringu 42 państw wspierających rząd w Kijowie, z czego tylko 20 przygotowało nowe pakiety pomocowe w ostatnim czasie. Oznacza to, że między sierpniem a październikiem było najmniej aktywnych darczyńców od początku wojny. 

Tym samym Ukraina staje się coraz bardziej zależna od kilku głównych donatorów: Niemiec, USA i krajów nordyckich. Niepokój ukraińskich władz mogą wywoływać problemy i odwlekanie w czasie przyznania kolejnych pakietów przez USA i Unię Europejską. 

W najbliższym czasie Ukraina ma otrzymać z Niemiec systemy obrony powietrznej Patriot i IRIS-T, a także przekazane przez Danię i Holandię myśliwce F-16. 

ifw-kiel.de

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA