fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatPomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.

Analitycy z Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii opublikowali dane na temat pomocy płynącej na Ukrainę z całego świata. 

Przedstawione szacunki dotyczą okresu między sierpniem a październikiem obecnego roku. Zgodnie z nimi przyznano w tym czasie Ukrainie nową pomoc o wartości 2,11 mld euro, co oznacza redukcję o 87 proc. względem wartości nowych programów przekazanych temu państwu w tym samym okresie rok wcześniej. 

Raport bazuje na monitoringu 42 państw wspierających rząd w Kijowie, z czego tylko 20 przygotowało nowe pakiety pomocowe w ostatnim czasie. Oznacza to, że między sierpniem a październikiem było najmniej aktywnych darczyńców od początku wojny. 

Tym samym Ukraina staje się coraz bardziej zależna od kilku głównych donatorów: Niemiec, USA i krajów nordyckich. Niepokój ukraińskich władz mogą wywoływać problemy i odwlekanie w czasie przyznania kolejnych pakietów przez USA i Unię Europejską. 

W najbliższym czasie Ukraina ma otrzymać z Niemiec systemy obrony powietrznej Patriot i IRIS-T, a także przekazane przez Danię i Holandię myśliwce F-16. 

ifw-kiel.de

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Trudeau przekroczył uprawienia pacyfikując „Konwój Wolności”!

Po dwóch latach batalii sądowej Kanadyjski Sąd Federalny orzekł, że rząd premiera Kanady przekroczył prawo korzystając ze specjalnych uprawnień i szykanując kierowców protestujących m.in. przeciwko przymusowi szczepień na COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz mniej zainteresowani elektrykami

Coraz mniej Polaków deklaruje chęć nabycia pojazdów z silnikiem elektrycznym, a jednocześnie rośnie zainteresowanie samochodami na ropę i benzynę.
< 1 MIN CZYTANIA

Wzrost inflacji jest najniższy od trzech lat

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji w styczniu, której wzrost był w tym miesiącu najniższy od marca 2021 roku.
< 1 MIN CZYTANIA