fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaKrajPracowity jak uchodźca z Ukrainy w Polsce

Pracowity jak uchodźca z Ukrainy w Polsce

Uchodźcy z Ukrainy podejmują pracę zarobkową w Polsce o wiele częściej niż w innych państwach, do których zbiegli po inwazji Rosji na ich kraj.

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował obszerny artykuł na temat sytuacji zawodowej Ukraińców, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku, gdy ich kraj został zaatakowany przez wojska Federacji Rosyjskiej. 

Według Rady Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych najwięcej uchodźców wojennych z Ukrainy przyjęły Polska, USA i Niemcy. Do naszego kraju przyjechało ich 960 tysięcy, z czego 90 proc. to kobiety i dzieci. Z tego 72 proc. stanowią ludzie w wieku 27-59 lat. 65 proc. z nich pracuje, co jest najwyższym odsetkiem zatrudnienia ukraińskich uchodźców pośród wszystkich państw należących do Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi 61 proc., w Szwecji 56 proc., ale już w Niemczech zaledwie 18 proc., a w Szwajcarii i Włoszech podobnie – 19 proc. 

Wysoki wskaźnik pracujących Ukraińców w Polsce jest w dużej części zasługą pomocy i wsparcia dla uchodźców, które zapewnili im ich rodacy obecni nad Wisłą jeszcze przed rozpoczęciem wojny. 

Ukraińcy najczęściej podejmują w naszym kraju zatrudnienie jako pracownicy fizyczni w takich branżach jak turystyka i hotelarstwo, produkcja logistyka, transport i budownictwo. 

pie.net.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA