fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPracowity jak uchodźca z Ukrainy w Polsce

Pracowity jak uchodźca z Ukrainy w Polsce

Uchodźcy z Ukrainy podejmują pracę zarobkową w Polsce o wiele częściej niż w innych państwach, do których zbiegli po inwazji Rosji na ich kraj.

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował obszerny artykuł na temat sytuacji zawodowej Ukraińców, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku, gdy ich kraj został zaatakowany przez wojska Federacji Rosyjskiej. 

Według Rady Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych najwięcej uchodźców wojennych z Ukrainy przyjęły Polska, USA i Niemcy. Do naszego kraju przyjechało ich 960 tysięcy, z czego 90 proc. to kobiety i dzieci. Z tego 72 proc. stanowią ludzie w wieku 27-59 lat. 65 proc. z nich pracuje, co jest najwyższym odsetkiem zatrudnienia ukraińskich uchodźców pośród wszystkich państw należących do Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi 61 proc., w Szwecji 56 proc., ale już w Niemczech zaledwie 18 proc., a w Szwajcarii i Włoszech podobnie – 19 proc. 

Wysoki wskaźnik pracujących Ukraińców w Polsce jest w dużej części zasługą pomocy i wsparcia dla uchodźców, które zapewnili im ich rodacy obecni nad Wisłą jeszcze przed rozpoczęciem wojny. 

Ukraińcy najczęściej podejmują w naszym kraju zatrudnienie jako pracownicy fizyczni w takich branżach jak turystyka i hotelarstwo, produkcja logistyka, transport i budownictwo. 

pie.net.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA