fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatPrezydent USA apeluje o wsparcie Ukrainy i Izraela. Porównuje Putina do Hamasu

Prezydent USA apeluje o wsparcie Ukrainy i Izraela. Porównuje Putina do Hamasu

Prezydent Joe Biden stara się przekonać Amerykanów, że powinni wydać miliardy więcej na wspieranie Izraela i Ukrainy argumentując, że tylko zaangażowanie USA może zapobiec globalnemu chaosowi. „Amerykańskie przywództwo spaja świat. Amerykańskie sojusze zapewniają nam, Ameryce, bezpieczeństwo” – mówi Biden do Amerykanów.

Prezydent Joe Biden w swoim wystąpieniu porównał bojowników Hamasu, którzy zaatakowali Izrael, z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. „Hamas i Putin reprezentują różne zagrożenia, ale łączy ich to samo: chcą unicestwić sąsiednią demokrację” – powiedział.

Apel Bidena ma miejsce w momencie, gdy spada poparcie Amerykanów do dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Także cześć Republikanów jest sceptyczna w tej kwestii, stąd połączenie przez amerykańskiego prezydenta kwestii wspierania i Izraela, i Ukrainy.

Biden ma się zwrócić się do Kongresu o nowe fundusze w wysokości 100 miliardów dolarów – w tym 60 mld dolarów dla Ukrainy i 14 mld dolarów dla Izraela. Wniosek ma objąć także 10 mld dolarów na pomoc humanitarną, 14 mld dolarów na bezpieczeństwo granic i 7 mld dolarów na politykę w regionie Indo-Pacyfiku. Połowa kwoty, której Biden żąda dla Ukrainy ma zostać przeznaczona na wymianę i modernizację amerykańskich zapasów broni.

Biden: Ameryka musi działać

Biden przyznał, że niektórzy Amerykanie pytają: „Dlaczego dla Ameryki ma znaczenie, że Stany Zjednoczone wspierają wojny?”. „Wiem, że te konflikty mogą wydawać się odległe” – powiedział. „Historia nauczyła nas, że kiedy terroryści nie płacą ceny za swój terror, kiedy dyktatorzy nie płacą ceny za swoją agresję, powodują więcej chaosu, śmierci i więcej zniszczeń. Działają dalej, a koszty i zagrożenia dla Ameryki i świata stale rosną”.

Jeśli Putin nie zostanie zatrzymany, może zagrozić Polsce, Estonii, Łotwie i Litwie – wszystkim sojusznikom NATO – ostrzegł prezydent i zapewnił: „Jeśli Putin zaatakuje sojusznika z NATO, będziemy bronić każdego centymetra NATO”, bo gdy Stany Zjednoczone nie podejmą działań, to „ryzyko konfliktów i chaosu może się rozprzestrzenić” – także na Bliski Wschód.

Prezydent Joe Biden odwiedził niedawno Izrael, aby okazać solidarność USA po ataku bojowników Hamasu. Jednak w miarę nasilania się światowych protestów w związku z atakami na Gazę Biden nalegał, aby Izraelczycy nie poddawali się „ślepej wściekłości”  odpowiadając Hamasowi.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA