fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatPrezydent USA apeluje o wsparcie Ukrainy i Izraela. Porównuje Putina do Hamasu

Prezydent USA apeluje o wsparcie Ukrainy i Izraela. Porównuje Putina do Hamasu

Prezydent Joe Biden stara się przekonać Amerykanów, że powinni wydać miliardy więcej na wspieranie Izraela i Ukrainy argumentując, że tylko zaangażowanie USA może zapobiec globalnemu chaosowi. „Amerykańskie przywództwo spaja świat. Amerykańskie sojusze zapewniają nam, Ameryce, bezpieczeństwo” – mówi Biden do Amerykanów.

Prezydent Joe Biden w swoim wystąpieniu porównał bojowników Hamasu, którzy zaatakowali Izrael, z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. „Hamas i Putin reprezentują różne zagrożenia, ale łączy ich to samo: chcą unicestwić sąsiednią demokrację” – powiedział.

Apel Bidena ma miejsce w momencie, gdy spada poparcie Amerykanów do dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Także cześć Republikanów jest sceptyczna w tej kwestii, stąd połączenie przez amerykańskiego prezydenta kwestii wspierania i Izraela, i Ukrainy.

Biden ma się zwrócić się do Kongresu o nowe fundusze w wysokości 100 miliardów dolarów – w tym 60 mld dolarów dla Ukrainy i 14 mld dolarów dla Izraela. Wniosek ma objąć także 10 mld dolarów na pomoc humanitarną, 14 mld dolarów na bezpieczeństwo granic i 7 mld dolarów na politykę w regionie Indo-Pacyfiku. Połowa kwoty, której Biden żąda dla Ukrainy ma zostać przeznaczona na wymianę i modernizację amerykańskich zapasów broni.

Biden: Ameryka musi działać

Biden przyznał, że niektórzy Amerykanie pytają: „Dlaczego dla Ameryki ma znaczenie, że Stany Zjednoczone wspierają wojny?”. „Wiem, że te konflikty mogą wydawać się odległe” – powiedział. „Historia nauczyła nas, że kiedy terroryści nie płacą ceny za swój terror, kiedy dyktatorzy nie płacą ceny za swoją agresję, powodują więcej chaosu, śmierci i więcej zniszczeń. Działają dalej, a koszty i zagrożenia dla Ameryki i świata stale rosną”.

Jeśli Putin nie zostanie zatrzymany, może zagrozić Polsce, Estonii, Łotwie i Litwie – wszystkim sojusznikom NATO – ostrzegł prezydent i zapewnił: „Jeśli Putin zaatakuje sojusznika z NATO, będziemy bronić każdego centymetra NATO”, bo gdy Stany Zjednoczone nie podejmą działań, to „ryzyko konfliktów i chaosu może się rozprzestrzenić” – także na Bliski Wschód.

Prezydent Joe Biden odwiedził niedawno Izrael, aby okazać solidarność USA po ataku bojowników Hamasu. Jednak w miarę nasilania się światowych protestów w związku z atakami na Gazę Biden nalegał, aby Izraelczycy nie poddawali się „ślepej wściekłości”  odpowiadając Hamasowi.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA