fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaEkologiaPutin sponsorował europejskich ekologów

Putin sponsorował europejskich ekologów

Niemiecki dziennik Die Welt twierdzi, że Moskwa przeznaczyła 82 miliony euro na dotacje dla europejskich organizacji zajmujących się tzw. „ochroną środowiska”.

Interesy „obrońców klimatu” i Władimira Putina były od lat zbieżne. Moskwa, chcąc umocnić swoją pozycję i uzależnić Europę od własnych dostaw gazu, wspierała organizacje, które torpedowały i blokowały rozwój eksploatacji złóż tego surowca na kontynencie. Łącznie Federacja Rosyjska miała przekazać 82 miliony euro na podobne, „ekologiczne” inicjatywy, związane głównie z „ochroną klimatu”.

Wspierane przez Putina grupy miały protestować m.in. przeciwko wydobyciu gazu łupkowego, co zniechęciło potencjalnych inwestorów do zajęcia się tym tematem.

Obecnie dostawy z Rosji zaspokajają 40 procent zapotrzebowania na ten surowiec w Europie.

Aktualnie sytuacja zmierza do tego, że zamiast pozyskiwania gazu z własnych źródeł, kolejne kraje Unii Europejskiej zamierzają ograniczyć dostawy z Rosji i zastąpić ich braki m.in. zwiększonym wydobyciem i spalaniem węgla, bardziej zanieczyszczającego środowisko.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Na wojnie z elektrośmieciami. UE chce zwiększyć recykling urządzeń elektrycznych

Smartfony, tablety, pralki – w 2021 r. wygenerowano w UE 4,9 mln ton odpadów elektrycznych i elektronicznych. Unia uzgodniła prawo, dzięki któremu naprawy sprzętów będą bardziej opłacalne niż ich wyrzucanie. Minie jednak jeszcze trochę czasu, zanim wejdzie ono w życie.
4 MIN CZYTANIA

Śmieci z Unii Europejskiej zalewają Turcję

Każdego roku z Unii Europejskiej są wywożone dziesiątki milionów ton śmieci, z tego największa część to odpady metalowe i żelazne.
< 1 MIN CZYTANIA

Branża napojów apeluje w sprawie systemu kaucyjnego

Producenci napojów chcą pilnych i fundamentalnych zmian w ustawie regulującej system kaucyjny w Polsce i apelują w tej sprawie do rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska posiada największe złoża srebra na świecie!

Polska jest czołowym światowym producentem wielu surowców, jednak szczególnie bogate są nasze złoża srebra.
< 1 MIN CZYTANIA