fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseRosyjski biznes przechodzi na chińską walutę

Rosyjski biznes przechodzi na chińską walutę

Coraz więcej przedsiębiorstw z Federacji Rosyjskiej zaczyna prowadzić rozliczenia z zagranicznymi partnerami w juanach.

Rosyjskie banki odnotowują od marca kilkukrotny wzrost zgromadzonych na rachunkach środków w chińskiej walucie. W Banku Tinkoff jest ich aż osiem razy więcej, w MTS Bank cztery razy, a w Banku Saint Petersburg jest ich trzy i pół razy więcej niż przed rozpoczęciem wojny Rosji z Ukrainą.

Jest to efekt sankcji nałożonych na Federację Rosyjską i utrudnień w pozyskiwaniu przez podmioty z tego kraju dolarów czy euro oraz realizowania transakcji w tych walutach. Ponadto po odcięciu od europejskich kontrahentów rosyjskie firmy szukają nowych partnerów biznesowych, m.in. w Państwie Środka.

Według danych opublikowanych przez Bank Tinkoff, w 2021 roku 15-25 procent transakcji między przedsiębiorstwami z Rosji i z Chin było rozliczanych w juanach. Teraz odsetek ten wzrósł do 25-30 procent. Dotyczy to głównie firm zajmujących się importem.

Na moskiewskiej giełdzie w okresie styczeń-luty br. wartość dziennych transakcji realizowanych w juanach rzadko przekraczała 3 mld rubli. W drugiej połowie marca było to już 10-16 mld, a w rekordowy dzień został osiągnięty poziom 18,5 mld rubli.

markets.businessinsider.com, kommersant.ru

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA