fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatSzwajcaria nie skonfiskuje majątków Rosjan

Szwajcaria nie skonfiskuje majątków Rosjan

Szwajcarskie władze odrzuciły możliwość przejęcia majątków Rosjan i przekazania ich na odbudowę Ukrainy.

Od początku konfliktu na Ukrainie rząd Szwajcarii zamroził aktywa finansowe o wartości 7,5 mld franków (równowartość 8,13 mld dolarów) należące do obywateli Rosji i podmiotów z tego kraju. Podjęto te kroki zgodnie z międzynarodowymi sankcjami będącymi konsekwencją ataku Rosji na Ukrainę.

Władze w Bernie powołały grupę roboczą działającą przy Federalnym Biurze Sprawiedliwości. Miała ona ocenić, co można zrobić z tymi środkami. Rozważano możliwość ich ostatecznego przejęcia i oddania Ukrainie.

Ostatecznie stwierdzono jednak, że zgodnie z szwajcarską konstytucją i obowiązującym porządkiem prawnym nie można tego zrobić. Grupa stwierdziła, iż nie można odebrać właścicielom majątku pochodzącego z legalnych źródeł. Dlatego zamrożone aktywa będą nadal czekać na decyzje o możliwości ich zwrotu Rosjanom.

Jednocześnie Szwajcaria przyłącza się do międzynarodowych sankcji na Federację Rosyjską; popiera na przykład ustalenie maksymalnego poziomu ceny, po której może być kupowana rosyjska ropa.

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA