fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaŚwiatUnia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.

Bruksela podejmuje nadzwyczajne działania, mające na celu rozwój segmentów przemysłu, które są kluczowe dla niskoemisyjnych nowych technologii. Niemiecka eurodeputowana Nicola Beer podkreśla, iż konieczność podjęcia szybkich kroków w tym kierunku wynika z faktu uzależnienia unijnego rynku od dostaw kluczowych surowców z innych krajów (głównie z Chin). Chodzi tu głównie o takie substancje i surowce jak kobalt, lit, bor, german, gal i inne metale ziem rzadkich, na które 99 proc. zapotrzebowania UE jest zaspokajane przez import z Państwa Środka. Są one w dużej części niezbędne do produkcji baterii do samochodów elektrycznych czy turbin wiatrowych. Wyzwaniem mogą być planowane, czy już wprowadzane przez Pekin ograniczenia w eksporcie niektórych z nich.

Bruksela sama utrudnia sobie zadanie

Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami do 2030 roku 15 procent unijnego popytu na powyższe surowce ma pochodzić z własnej produkcji, a 50 procent (wobec zerowego obecnie) ma być rafinowane na terytorium UE.

Jednocześnie Bruksela prowadzi prace nad przepisami, które mogą utrudnić realizację powyższych celów. Wszystko wskazuje na to, że UE ze względów ekologicznych ograniczy lub całkowicie zakaże górnictwa głębinowego. A to właśnie pod dnem morskim mogą znajdować się zasoby niezbędnych surowców.

euractiv.com, www-europarl-europa-eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Epokowy strajk w USA? Pracownicy mają dość

Amerykańskich gigantów motoryzacyjnych czeka epokowy strajk, którzy eksperci porównują do historycznego strajku z roku 1936. Konflikt, który będzie miał daleko idące reperkusje pracownicze, przemysłowe i polityczne nabiera rozpędu.
5 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA