fbpx
środa, 4 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatUnia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.

Bruksela podejmuje nadzwyczajne działania, mające na celu rozwój segmentów przemysłu, które są kluczowe dla niskoemisyjnych nowych technologii. Niemiecka eurodeputowana Nicola Beer podkreśla, iż konieczność podjęcia szybkich kroków w tym kierunku wynika z faktu uzależnienia unijnego rynku od dostaw kluczowych surowców z innych krajów (głównie z Chin). Chodzi tu głównie o takie substancje i surowce jak kobalt, lit, bor, german, gal i inne metale ziem rzadkich, na które 99 proc. zapotrzebowania UE jest zaspokajane przez import z Państwa Środka. Są one w dużej części niezbędne do produkcji baterii do samochodów elektrycznych czy turbin wiatrowych. Wyzwaniem mogą być planowane, czy już wprowadzane przez Pekin ograniczenia w eksporcie niektórych z nich.

Bruksela sama utrudnia sobie zadanie

Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami do 2030 roku 15 procent unijnego popytu na powyższe surowce ma pochodzić z własnej produkcji, a 50 procent (wobec zerowego obecnie) ma być rafinowane na terytorium UE.

Jednocześnie Bruksela prowadzi prace nad przepisami, które mogą utrudnić realizację powyższych celów. Wszystko wskazuje na to, że UE ze względów ekologicznych ograniczy lub całkowicie zakaże górnictwa głębinowego. A to właśnie pod dnem morskim mogą znajdować się zasoby niezbędnych surowców.

euractiv.com, www-europarl-europa-eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA