fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaFinanseUnia wprowadzi maksymalny limit na transakcje gotówkowe

Unia wprowadzi maksymalny limit na transakcje gotówkowe

Unijne instytucje ustaliły wstępny kształt przepisów, które zapewnią im większe niż dotychczas możliwości walki z praniem brudnych pieniędzy oraz ograniczą możliwość używania gotówki.

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Rady UE zawarli porozumienie dotyczące wprowadzenia nowych zasad, których celem jest utworzenie mechanizmów zwalczania prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu. 

Zatrudnią 250 nowych biurokratów

Pierwszy etap uzgodnień między unijnymi instytucjami miał miejsce w grudniu. Wtedy potwierdzono plan utworzenia nowego urzędu ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Osiągnięcie przez urząd pełnej zdolności do działania jest przewidziane na koniec 2025 roku. Jego roczne wydatki zaplanowano na poziomie 45,6 mln euro, a pracę w nim znajdzie ok. 250 osób. 

Zgodnie z ostatnimi ustaleniami, większe uprawnienia uzyskają inspektorzy badający nieprawidłowości w przepływach kapitałowych, m.in. będą oni mogli blokować podejrzane rachunki i transakcje. 

Gotówka odchodzi w zapomnienie

Szczególnej kontroli Brukseli zostaną poddane instytucje finansowe, banki, agencje nieruchomości, podmioty świadczące usługi zarządzania aktywami, kasyna czy firmy zajmujące się handlem kryptowalutami oraz towarami luksusowymi (drogimi samochodami, jachtami i kamieniami szlachetnymi). Unia twierdzi, że to właśnie one są szczególnie narażone na udział w realizacji niezgodnych z prawem przepływów pieniężnych. 

Dodatkowo ustalony zostanie limit 10 tysięcy euro, jako maksymalnej kwoty, za którą będzie można w Unii Europejskiej realizować płatności gotówkowe. Poszczególne państwa będą mogły we własnym zakresie jeszcze go obniżyć. 

Aby powyższe zmiany weszły w życie muszą jeszcze uzyskać akceptację większości deputowanych w Parlamencie Europejskim oraz przywódców państw członkowskich.

dw.com, ec.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Niedźwiedzia przysługa unijnego dobrodzieja

Gotówka od pewnego czasu zaczęła uwierać unijnych decydentów, którzy wieloma sposobami próbują ograniczać jej rolę w gospodarce na rzecz elektronicznych form płatności. Znów UE chciała pokazać, że ma legislacyjną fantazję. Tymczasem pokazała tylko, że – owszem – ma, ale konsumentów… gdzieś.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA