fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseUnia wprowadzi maksymalny limit na transakcje gotówkowe

Unia wprowadzi maksymalny limit na transakcje gotówkowe

Unijne instytucje ustaliły wstępny kształt przepisów, które zapewnią im większe niż dotychczas możliwości walki z praniem brudnych pieniędzy oraz ograniczą możliwość używania gotówki.

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Rady UE zawarli porozumienie dotyczące wprowadzenia nowych zasad, których celem jest utworzenie mechanizmów zwalczania prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu. 

Zatrudnią 250 nowych biurokratów

Pierwszy etap uzgodnień między unijnymi instytucjami miał miejsce w grudniu. Wtedy potwierdzono plan utworzenia nowego urzędu ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Osiągnięcie przez urząd pełnej zdolności do działania jest przewidziane na koniec 2025 roku. Jego roczne wydatki zaplanowano na poziomie 45,6 mln euro, a pracę w nim znajdzie ok. 250 osób. 

Zgodnie z ostatnimi ustaleniami, większe uprawnienia uzyskają inspektorzy badający nieprawidłowości w przepływach kapitałowych, m.in. będą oni mogli blokować podejrzane rachunki i transakcje. 

Gotówka odchodzi w zapomnienie

Szczególnej kontroli Brukseli zostaną poddane instytucje finansowe, banki, agencje nieruchomości, podmioty świadczące usługi zarządzania aktywami, kasyna czy firmy zajmujące się handlem kryptowalutami oraz towarami luksusowymi (drogimi samochodami, jachtami i kamieniami szlachetnymi). Unia twierdzi, że to właśnie one są szczególnie narażone na udział w realizacji niezgodnych z prawem przepływów pieniężnych. 

Dodatkowo ustalony zostanie limit 10 tysięcy euro, jako maksymalnej kwoty, za którą będzie można w Unii Europejskiej realizować płatności gotówkowe. Poszczególne państwa będą mogły we własnym zakresie jeszcze go obniżyć. 

Aby powyższe zmiany weszły w życie muszą jeszcze uzyskać akceptację większości deputowanych w Parlamencie Europejskim oraz przywódców państw członkowskich.

dw.com, ec.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Katalonii czynsze wzrosły zaraz po tym, jak je ustawowo… obniżono

Wprowadzenie maksymalnych stawek możliwych do pobierania od najemców mieszkań doprowadził do... wzrostu wysokości czynszów i zmniejszenia liczby dostępnych do wynajmu lokali.
2 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA