fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatWiększe becikowe uratuje demografię Japonii?

Większe becikowe uratuje demografię Japonii?

Władze Japonii mają nadzieję, że zwiększenie kwoty wypłacanej rodzinom za urodzenie dziecka pozytywnie wpłynie na przyrost naturalny.

Rząd w Tokio rozszerzy dotację, która jest wypłacana rodzicom po urodzeniu dziecka. Po zmianie wyniesie ona 500 tys. jenów (równowartość 16,6 tys. złotych), co oznacza jej zwiększenie o 80 tys. jenów (2600 złotych) względem obecnego poziomu.

W japońskim systemie służby zdrowia za poród w szpitalu trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Średni koszt wynosi 473 tys. jenów (15,5 tys. złotych), więc „becikowe” często, ale nie zawsze, wystarcza na pokrycie tego wydatku. Czasem koszty te są większe, gdy np. konieczne jest cesarskie cięcie.

W Japonii funkcjonuje wiele państwowych i lokalnych programów mających zachęcić do rodzenia dzieci. W zależności od regionu rodziny mogą np. dostać samochód, a wyludniające się miejscowości proponują m.in. możliwość zamieszkania w pustych lokalach, bez konieczności płacenia czynszu przez lokatorów.

W pierwszym półroczu obecnego roku urodziło się w Japonii 385 tys. dzieci, co stanowi spadek o 5 procent względem analogicznego okresu roku poprzedniego. Wszystko wskazuje na to, że rok 2022 zamknie się najmniejszą liczbą urodzeń od 1899 r., gdy zaczęto zbierać dane na ten temat.

W 2017 r. w Kraju Kwitnącej Wiśni mieszkało 128 mln osób, a w 2021 r. było to już tylko 125,7 mln.

japantoday.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA