fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesWietnam z rekordowym od 25 lat wzrostem gospodarczym

Wietnam z rekordowym od 25 lat wzrostem gospodarczym

W 2022 roku gospodarka Wietnamu wzrosła o 8,02 proc., co jest najszybszym rocznym tempem od 1997 r. To wynik silnej krajowej sprzedaży detalicznej i eksportu, ale kraj boryka się z trudnościami wynikającymi z globalnego spowolnienia.

Tegoroczny wzrost PKB Wietnamu jest wyższy niż planowany przez władze (na poziomie 6-6,5 proc.) i wzrost z zeszłego roku, który wyniósł zaledwie 2,58 proc. Kraj ten skorzystał z ograniczeń w działalności gospodarczej w Chinach w związku z polityką zero-COVID i napięciami geopolitycznymi. Według wielu ekspertów trend ten może być kontynuowany.

Wysoki roczny wzrost nastąpił pomimo obaw przed globalną recesją i jej wpływem na popyt na eksport z Wietnamu – kluczowego dla znanych międzynarodowych marek producenta towarów takich jak tekstylia, obuwie i elektronika.

Chociaż gospodarka Wietnamu w 2022 roku rozwijała się w najszybszym tempie od dziesięcioleci, ekonomiści ostrzegają, że teraz czeka ją spowolnienie, dzięki słabnącemu globalnemu popytowi i rosnącej światowej inflacji.

Według rządu bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) w Wietnamie – to jeden z głównych motorów gospodarczych kraju – wzrosły w tym roku o 13,5 proc. do 22,4 mld USD. Ale deklaracje dotyczące BIZ, które wskazują na ich przyszły napływ spadły w ciągu roku o 11 proc. do 27,72 mld USD.

Celem Wietnamu w przyszłym roku jest wzrost PKB o 6,5 proc. i inflacja na poziomie 4,5 proc.

BBC, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA