fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesWietnam z rekordowym od 25 lat wzrostem gospodarczym

Wietnam z rekordowym od 25 lat wzrostem gospodarczym

W 2022 roku gospodarka Wietnamu wzrosła o 8,02 proc., co jest najszybszym rocznym tempem od 1997 r. To wynik silnej krajowej sprzedaży detalicznej i eksportu, ale kraj boryka się z trudnościami wynikającymi z globalnego spowolnienia.

Tegoroczny wzrost PKB Wietnamu jest wyższy niż planowany przez władze (na poziomie 6-6,5 proc.) i wzrost z zeszłego roku, który wyniósł zaledwie 2,58 proc. Kraj ten skorzystał z ograniczeń w działalności gospodarczej w Chinach w związku z polityką zero-COVID i napięciami geopolitycznymi. Według wielu ekspertów trend ten może być kontynuowany.

Wysoki roczny wzrost nastąpił pomimo obaw przed globalną recesją i jej wpływem na popyt na eksport z Wietnamu – kluczowego dla znanych międzynarodowych marek producenta towarów takich jak tekstylia, obuwie i elektronika.

Chociaż gospodarka Wietnamu w 2022 roku rozwijała się w najszybszym tempie od dziesięcioleci, ekonomiści ostrzegają, że teraz czeka ją spowolnienie, dzięki słabnącemu globalnemu popytowi i rosnącej światowej inflacji.

Według rządu bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) w Wietnamie – to jeden z głównych motorów gospodarczych kraju – wzrosły w tym roku o 13,5 proc. do 22,4 mld USD. Ale deklaracje dotyczące BIZ, które wskazują na ich przyszły napływ spadły w ciągu roku o 11 proc. do 27,72 mld USD.

Celem Wietnamu w przyszłym roku jest wzrost PKB o 6,5 proc. i inflacja na poziomie 4,5 proc.

BBC, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA