W 2022 roku gospodarka Wietnamu wzrosła o 8,02 proc., co jest najszybszym rocznym tempem od 1997 r. To wynik silnej krajowej sprzedaży detalicznej i eksportu, ale kraj boryka się z trudnościami wynikającymi z globalnego spowolnienia.

Tegoroczny wzrost PKB Wietnamu jest wyższy niż planowany przez władze (na poziomie 6-6,5 proc.) i wzrost z zeszłego roku, który wyniósł zaledwie 2,58 proc. Kraj ten skorzystał z ograniczeń w działalności gospodarczej w Chinach w związku z polityką zero-COVID i napięciami geopolitycznymi. Według wielu ekspertów trend ten może być kontynuowany.

Wysoki roczny wzrost nastąpił pomimo obaw przed globalną recesją i jej wpływem na popyt na eksport z Wietnamu – kluczowego dla znanych międzynarodowych marek producenta towarów takich jak tekstylia, obuwie i elektronika.

Chociaż gospodarka Wietnamu w 2022 roku rozwijała się w najszybszym tempie od dziesięcioleci, ekonomiści ostrzegają, że teraz czeka ją spowolnienie, dzięki słabnącemu globalnemu popytowi i rosnącej światowej inflacji.

Według rządu bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) w Wietnamie – to jeden z głównych motorów gospodarczych kraju – wzrosły w tym roku o 13,5 proc. do 22,4 mld USD. Ale deklaracje dotyczące BIZ, które wskazują na ich przyszły napływ spadły w ciągu roku o 11 proc. do 27,72 mld USD.

Celem Wietnamu w przyszłym roku jest wzrost PKB o 6,5 proc. i inflacja na poziomie 4,5 proc.

BBC, KR

Poprzedni artykułPaństwowa Inspekcja Pracy ma ambitne plany na rok 2023
Następny artykułUchodźcy z Ukrainy – ile kosztują, a ile wnoszą do budżetu Polski?