fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaKrajWszyscy złożymy się na czteroletnie urlopy dla górników

Wszyscy złożymy się na czteroletnie urlopy dla górników

Bruksela zaakceptowała propozycję polskiego rządu przeznaczenia setek milionów złotych na wsparcie dla górników z zamykanych kopalń.

Władze Polski w połowie sierpnia ubiegłego roku przyjęły ustawę o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego. Teraz jej postanowienia zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską, która nie dopatrzyła się w tych przepisach niedozwolonej pomocy publicznej. 

Propozycja rządu zakłada przeznaczenie przez najbliższą dekadę równowartości 300 milionów euro (1,3 miliarda złotych) na świadczeniach, które zostaną wypłacone ludziom tracącym pracę w wyniku zamykania kopalń i elektrowni węglowych. Po zakończeniu inicjatywy, w 2034 roku, Warszawa będzie mogła wnioskować o przedłużenie całego przedsięwzięcia. 

Program składa się z dwóch głównych form wsparcia. Pierwsza przewiduje wypłatę jednorazowej odprawy ludziom, którzy stracą pracę w wyniku zamknięcia kopalni lub elektrowni. Będą mogli z niej skorzystać pracujący w danym miejscu od co najmniej pięciu lat. Odprawa będzie w wysokości rocznego, otrzymywanego dotychczas wynagrodzenia. 

Drugą opcją ma być czteroletni urlop płatny w wysokości 80 proc. otrzymywanej dotychczas pensji. Jest przewidziany dla pracowników, którym w momencie utraty pracy pozostały cztery (lub mniej) lata do osiągnięcia wieku emerytalnego.

We wrześniu 2023 roku średnie wynagrodzenie w górnictwie wynosiło ponad 11 tysięcy złotych. 

orka.sejm.gov.pl, PAP
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA