fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaKrajWszyscy złożymy się na czteroletnie urlopy dla górników

Wszyscy złożymy się na czteroletnie urlopy dla górników

Bruksela zaakceptowała propozycję polskiego rządu przeznaczenia setek milionów złotych na wsparcie dla górników z zamykanych kopalń.

Władze Polski w połowie sierpnia ubiegłego roku przyjęły ustawę o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego. Teraz jej postanowienia zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską, która nie dopatrzyła się w tych przepisach niedozwolonej pomocy publicznej. 

Propozycja rządu zakłada przeznaczenie przez najbliższą dekadę równowartości 300 milionów euro (1,3 miliarda złotych) na świadczeniach, które zostaną wypłacone ludziom tracącym pracę w wyniku zamykania kopalń i elektrowni węglowych. Po zakończeniu inicjatywy, w 2034 roku, Warszawa będzie mogła wnioskować o przedłużenie całego przedsięwzięcia. 

Program składa się z dwóch głównych form wsparcia. Pierwsza przewiduje wypłatę jednorazowej odprawy ludziom, którzy stracą pracę w wyniku zamknięcia kopalni lub elektrowni. Będą mogli z niej skorzystać pracujący w danym miejscu od co najmniej pięciu lat. Odprawa będzie w wysokości rocznego, otrzymywanego dotychczas wynagrodzenia. 

Drugą opcją ma być czteroletni urlop płatny w wysokości 80 proc. otrzymywanej dotychczas pensji. Jest przewidziany dla pracowników, którym w momencie utraty pracy pozostały cztery (lub mniej) lata do osiągnięcia wieku emerytalnego.

We wrześniu 2023 roku średnie wynagrodzenie w górnictwie wynosiło ponad 11 tysięcy złotych. 

orka.sejm.gov.pl, PAP
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Szara strefa alkoholi w Polsce rośnie

W związku z inflacją i rosnącymi cenami konsumenci w Polsce coraz częściej korzystają z szarej strefy, jeśli chodzi o zakup napojów alkoholowych. Państwo na tym straci.
2 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy prywatny lądownik dotarł na Księżyc

Lądownik Odyseusz osiadł na powierzchni Księżyca i tym samym stał się pierwszym tego typu urządzeniem, które dotarło na Srebrny Glob w ramach prywatnej inicjatywy.
< 1 MIN CZYTANIA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA