fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajWszyscy złożymy się na czteroletnie urlopy dla górników

Wszyscy złożymy się na czteroletnie urlopy dla górników

Bruksela zaakceptowała propozycję polskiego rządu przeznaczenia setek milionów złotych na wsparcie dla górników z zamykanych kopalń.

Władze Polski w połowie sierpnia ubiegłego roku przyjęły ustawę o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego. Teraz jej postanowienia zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską, która nie dopatrzyła się w tych przepisach niedozwolonej pomocy publicznej. 

Propozycja rządu zakłada przeznaczenie przez najbliższą dekadę równowartości 300 milionów euro (1,3 miliarda złotych) na świadczeniach, które zostaną wypłacone ludziom tracącym pracę w wyniku zamykania kopalń i elektrowni węglowych. Po zakończeniu inicjatywy, w 2034 roku, Warszawa będzie mogła wnioskować o przedłużenie całego przedsięwzięcia. 

Program składa się z dwóch głównych form wsparcia. Pierwsza przewiduje wypłatę jednorazowej odprawy ludziom, którzy stracą pracę w wyniku zamknięcia kopalni lub elektrowni. Będą mogli z niej skorzystać pracujący w danym miejscu od co najmniej pięciu lat. Odprawa będzie w wysokości rocznego, otrzymywanego dotychczas wynagrodzenia. 

Drugą opcją ma być czteroletni urlop płatny w wysokości 80 proc. otrzymywanej dotychczas pensji. Jest przewidziany dla pracowników, którym w momencie utraty pracy pozostały cztery (lub mniej) lata do osiągnięcia wieku emerytalnego.

We wrześniu 2023 roku średnie wynagrodzenie w górnictwie wynosiło ponad 11 tysięcy złotych. 

orka.sejm.gov.pl, PAP
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA