fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaForum innowacjiZapraszamy na Forum Innowacji - relacja z panelu nr 1

Zapraszamy na Forum Innowacji – relacja z panelu nr 1

Najbliższe lata przyniosą Polsce szereg wyzwań. Jednym z kluczowych zagadnień, z którymi trzeba będzie się zmierzyć, jest kwestia podniesienia innowacyjności naszej gospodarki.

Polska to kraj o ogromnym potencjalne i możliwościach. Mamy wykształcone społeczeństwo, dysponujmy znakomitym położeniem geograficznym z coraz lepszą infrastrukturą komunikacyjną. Aby wykorzystać te atuty, musimy jednak poszukiwać trwałych przewag konkurencyjnych, których źródłem są m.in. innowacje. Ważne, aby polskie firmy, w których akumulowany jest narodowy kapitał, zwiększały swoje możliwości, dostarczając na rynek produkty najwyższej jakości. W ten sposób możemy osiągnąć wzrost płac i wejść na ścieżkę zdrowego wzrostu gospodarczego, opartego na inwestycjach w najnowsze technologie. To może i powinna być także siła naszego eksportu.

Bardzo ważną rolę w budowaniu takiej gospodarki mają do odegrania narodowi czempiony, czyli spółki z udziałem Skarbu Państwa o odpowiedniej skali i możliwościach. Możliwości te powinny być wykorzystywane dla dobra wspólnego. Wkład czempionów w budowanie silnej gospodarki może znaleźć odzwierciedlenie m.in. we wspieraniu ekosystemu sprzyjającego innowacyjności. Spółki te bowiem mogą generować popyt na usługi i towary z jednej strony zaspokajający ich potrzeb, z drugiej zaś pobudzający kooperantów do rozwoju oferty produktowej. Mogą także pełnić rolę tzw. smart money, czyli podmiotów wspierających startupy nie tylko poprzez wejście kapitałowe, ale także służąc im wsparciem w takich obszarach jak zarządzanie czy pozyskiwanie klientów. Wiemy, że takie działania już mają miejsce. Pytanie, czy w wystarczającej skali.

Chodzi zatem o to, aby budować symbiotyczny system, w którym kooperacja i realizacja wspólnych przedsięwzięć mogą służyć wzmocnieniu dużych polskich firm i jednocześnie przyczynić się do wzrostu tych mniejszych. Całościowo zaś pożytek odniesie z tego polska gospodarka, wciąż przecież doganiająca najbogatszych. Efektem powinien być wzrost konkurencyjności naszego kraju oraz wyższe wynagrodzenia pracowników. Sprawa ta, w kontekście ekonomicznych skutków pandemii COVID-19 oraz wartych wiele miliardów planów rozwojowych (Krajowy Plan Odbudowy, Nowy Polski Ład), nabiera szczególnego znaczenia.

Stąd redakcja „Forum Polskiej Gospodarki” w ramach cyklu Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę zorganizowała Forum Innowacji – stacjonarne wydarzenie, które odbyło się 14 czerwca w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie.

Zapraszamy do obejrzenia panelu nr 1 pt.: „Rola narodowych czempionów w budowaniu innowacyjności polskiej gospodarki”, w którym udział wzięli:

  • Zdzisław Sokal – doradca Prezydenta RP
  • Maciej Makuszewski – dyrektor Biura Strategii Totalizatora Sportowego
  • Piotr Palutkiewicz – wiceprezes Warsaw Enterprise Institute
  • Piotr Hofman – prezes Grupy Inwest

INNE Z TEJ KATEGORII

Polimery Police już produkują. Inwestycja, która robi wrażenie [WIDEO]

Polimery Police to jedna z najważniejszych i najbardziej strategicznych inwestycji przemysłowych w Polsce w ostatnich latach. W Policach na terenie należącym do Grupy Azoty powstał zintegrowany kompleks petrochemiczny, w którego zakres wchodzą: instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie. Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości uruchomienia produkcji Gryfilenu w ramach projektu Polimery Police.

INNE TEGO AUTORA

ORLEN wspiera polskich rolników i dba o środowisko

Bazując na surowcach od polskich rolników, Grupa ORLEN będzie rozwijać produkcję biopaliw, na co przeznaczy do 2030 r. 15 mld zł. Działania te pozytywnie wpłyną na rozwój krajowego rolnictwa. W ramach rozwijania tego sektora w Jedliczu powstanie instalacja wytwarzająca bioetanol drugiej generacji, czyli powstający z produktów niespożywczych. W Kętrzynie z kolei – największa w Polsce tłocznia rzepaku.
4 MIN CZYTANIA

Skuteczny sposób na rosyjski szantaż gazowy

Polska stała się prawdziwym liderem. Zapoczątkowała trend, za którym inne kraje europejskie powinny podążać. To historia, która powinna być głośno opowiedziana całemu światu – mówił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prof. Jeffrey Sonnenfeld, podkreślając, że suwerenność energetyczna i zerwanie zależności gazowej od Rosji jest sukcesem Polaków i podstawą rozwoju gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej.
4 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu

1 grudnia w VARSOVIA APARTAMENTY KASPRZAKA – RESTAURACJA FIRST FLOOR odbędzie się cykliczne branżowe wydarzenie Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu. Impreza rokrocznie przyciąga uwagę przedsiębiorców oraz pasjonatów energii odnawialnej. „Forum Polskiej Gospodarki” objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
3 MIN CZYTANIA