fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaForum innowacjiZapraszamy na Forum Innowacji - relacja z panelu nr 1

Zapraszamy na Forum Innowacji – relacja z panelu nr 1

Najbliższe lata przyniosą Polsce szereg wyzwań. Jednym z kluczowych zagadnień, z którymi trzeba będzie się zmierzyć, jest kwestia podniesienia innowacyjności naszej gospodarki.

Polska to kraj o ogromnym potencjalne i możliwościach. Mamy wykształcone społeczeństwo, dysponujmy znakomitym położeniem geograficznym z coraz lepszą infrastrukturą komunikacyjną. Aby wykorzystać te atuty, musimy jednak poszukiwać trwałych przewag konkurencyjnych, których źródłem są m.in. innowacje. Ważne, aby polskie firmy, w których akumulowany jest narodowy kapitał, zwiększały swoje możliwości, dostarczając na rynek produkty najwyższej jakości. W ten sposób możemy osiągnąć wzrost płac i wejść na ścieżkę zdrowego wzrostu gospodarczego, opartego na inwestycjach w najnowsze technologie. To może i powinna być także siła naszego eksportu.

Bardzo ważną rolę w budowaniu takiej gospodarki mają do odegrania narodowi czempiony, czyli spółki z udziałem Skarbu Państwa o odpowiedniej skali i możliwościach. Możliwości te powinny być wykorzystywane dla dobra wspólnego. Wkład czempionów w budowanie silnej gospodarki może znaleźć odzwierciedlenie m.in. we wspieraniu ekosystemu sprzyjającego innowacyjności. Spółki te bowiem mogą generować popyt na usługi i towary z jednej strony zaspokajający ich potrzeb, z drugiej zaś pobudzający kooperantów do rozwoju oferty produktowej. Mogą także pełnić rolę tzw. smart money, czyli podmiotów wspierających startupy nie tylko poprzez wejście kapitałowe, ale także służąc im wsparciem w takich obszarach jak zarządzanie czy pozyskiwanie klientów. Wiemy, że takie działania już mają miejsce. Pytanie, czy w wystarczającej skali.

Chodzi zatem o to, aby budować symbiotyczny system, w którym kooperacja i realizacja wspólnych przedsięwzięć mogą służyć wzmocnieniu dużych polskich firm i jednocześnie przyczynić się do wzrostu tych mniejszych. Całościowo zaś pożytek odniesie z tego polska gospodarka, wciąż przecież doganiająca najbogatszych. Efektem powinien być wzrost konkurencyjności naszego kraju oraz wyższe wynagrodzenia pracowników. Sprawa ta, w kontekście ekonomicznych skutków pandemii COVID-19 oraz wartych wiele miliardów planów rozwojowych (Krajowy Plan Odbudowy, Nowy Polski Ład), nabiera szczególnego znaczenia.

Stąd redakcja „Forum Polskiej Gospodarki” w ramach cyklu Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę zorganizowała Forum Innowacji – stacjonarne wydarzenie, które odbyło się 14 czerwca w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie.

Zapraszamy do obejrzenia panelu nr 1 pt.: „Rola narodowych czempionów w budowaniu innowacyjności polskiej gospodarki”, w którym udział wzięli:

  • Zdzisław Sokal – doradca Prezydenta RP
  • Maciej Makuszewski – dyrektor Biura Strategii Totalizatora Sportowego
  • Piotr Palutkiewicz – wiceprezes Warsaw Enterprise Institute
  • Piotr Hofman – prezes Grupy Inwest

INNE Z TEJ KATEGORII

Smart makieta – na czym polega nowoczesna prezentacja inwestycji deweloperskich [WIDEO]

Firma 3D Estate stworzyła nowoczesne narzędzie, które prezentuje on-line inwestycje mieszkaniowe, których jeszcze nie ma, bo albo dopiero są w planach, albo są w trakcie realizacji. Dzięki tej aplikacji klienci mogą zobaczyć, jak będzie wyglądać ich lokal. Jest ona również doskonałym narzędziem sprzedażowym dla deweloperów.

Dlaczego ceny mieszkań rosną w takim tempie? Wywiad z Konradem Płochockim [WIDEO]

W jaki sposób usprawnić proces inwestycyjny i zwiększyć podaż nowych mieszkań, dlaczego w ostatnim czasie ceny lokali rosną w tak zawrotnym tempie, czego zabrakło w nowej reformie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz jak kształtują się deweloperskie marże – rozmawiamy z Konradem Płochockim, wiceprezesem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Jak zwiększyć podaż nowych mieszkań? Wywiad z Piotrem Hofmanem [WIDEO]

Wciąż powtarzamy, że brakuje w Polsce mieszkań. I nadal będzie ich brakować, jeżeli nie zbudujemy twardych, dobrych, prawnych fundamentów pod to, żeby można je było szybciej, taniej i lepiej budować. Jednym z takich fundamentów powinien być tzw. kodeks budowalny – mówi nam Piotr Hofman, prezes zarządu HM Inwest S.A.

INNE TEGO AUTORA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA