fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKraj35-godzinny tydzień pracy w Polsce?

35-godzinny tydzień pracy w Polsce?

Nowa Lewica już w najbliższym czasie ma zamiar złożyć projekt skrócenia tygodnia pracy w Polsce z 40 do 35 godzin.

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń na antenie Programu 1 Polskiego Radia zapowiedział, że jego ugrupowanie już wkrótce złoży projekt ustawy wprowadzający w Polsce 35-godzinny tydzień pracy. Polityk wytłumaczył, że chce w ten sposób „skrócić cierpienia” Polaków, którzy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie.

Zdaniem Roberta Biedronia dzisiaj Polacy pracują za dużo i zarabiają proporcjonalnie za mało, więc trzeba to zmienić. Poseł przypomniał, że Lewica składała już podobny projekt w poprzedniej kadencji i ma zamiar zrobić to też teraz, tym bardziej, że sam premier Donald Tusk miał odnosić się do postulatu skrócenia tygodnia pracy „dość życzliwie”. Przedstawiciel Nowej Lewicy dodał również, że krótszy tydzień pracy wprowadzili już w Europie Hiszpanie, a obecnie takie rozwiązanie testują Niemcy. Zapytany o to, kiedy Nowa Lewica złoży odpowiedni projekt stwierdził, że powinno się to stać w ciągu kilku tygodni.

Wydaje mi się, że dobrze byłoby to skonsultować z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, gdzie zresztą jest nasza ministra. Ta inicjatywa wyjdzie albo ze strony ministerstwa, albo ze strony parlamentarzystów. Co ważne, to nie oznacza zmniejszenia wynagrodzeń. Wynagrodzenia zostaną na tym samym poziomie, a nawet zaczną rosnąć, co pokazują doświadczenia hiszpańskie, gdzie skrócono tydzień pracy i okazało się, że przedsiębiorcy jeszcze na tym zarabiają

– powiedział Robert Biedroń.

W trakcie rozmowy poseł dodał, że warto inwestować w pracowników, o których przez lata zapominano.

Przypomnijmy, że skrócenie tygodnia pracy to jeden z postulatów wyborczych Nowej Lewicy. Trudno jednak powiedzieć, jakie są szanse powodzenia tej propozycji, tym bardziej, że jeden ze współkoalicjantów poseł Ryszard Petru stwierdził, że z przerażeniem przyjął ten pomysł.

Źródło: Program 1 Polskiego Radia
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA