fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeAustralia chce być liderem technologii kwantowych na Indo-Pacyfiku

Australia chce być liderem technologii kwantowych na Indo-Pacyfiku

Premier Australii Scott Morrison ogłosił nowy plan ochrony i promowania technologii kluczowych dla australijskiego interesu narodowego. Działanie to jest odpowiedzią na wyzwania związane z dominacją Chin w kluczowych obszarach technologicznych.

Australijski premier zapowiedział skupienie się początkowo na dziewięciu najważniejszych technologiach krytycznych z listy 63. Obejmują one technologie kwantowe, stosowane do uzyskiwania dostępu do ogromnych ilości informacji oraz ich przesyłania i przetwarzania. Mają one główne zastosowania obronne – umożliwiają nawigację tam, gdzie globalne systemy pozycjonowania nie działają i pomagają chronić Australię przed zaawansowanymi cyberatakami – powiedział Morrison. „Jestem przekonany, że nowa strategia pomoże pozycjonować Australię jako lidera technologii kwantowej w regionie Indo-Pacyfiku” – powiedział Morrison na wirtualnej konferencji zorganizowanej przez Australijski Instytut Polityki Strategicznej.

Lista technologii krytycznych – która obejmuje również sztuczną inteligencję, zaawansowaną komunikację 5G i inżynierię genetyczną – może zostać wykorzystana do zapobiegania chińskiej współpracy z australijskimi uniwersytetami w niektórych rodzajach badań oraz do blokowania eksportu niektórych technologii i inwestycji zagranicznych – podała gazeta „The Sydney Morning Herald”.

Fizycy z Chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii poinformowali w październiku, że opracowali najszybszy na świecie programowalny system obliczeń kwantowych o nazwie Zuchongzhi 2.1.

Zgodnie z nowym planem rząd australijski zainwestuje w ciągu dekady 51 milionów dolarów w centrum komercjalizacji kwantowej, mające pomóc w komercjalizacji australijskich badań i stworzeniu powiązań z globalnymi rynkami i łańcuchami dostaw. Centrum miałoby przyciągać prywatne inwestycje i współpracować z podobnymi placówkami „narodów o podobnych poglądach” – powiedział Morrison. Australia podpisała już taką umowę ze Stanami Zjednoczonymi.

Prezydent Joe Biden, australijski premier Scott Morrison i brytyjski premier Boris Johnson ogłosili we wrześniu, że Australia – w ramach nowego trójstronnego sojuszu – otrzyma co najmniej osiem okrętów podwodnych napędzanych amerykańską technologią jądrową. Australia zerwała kontrakt z Francją o wartości 66 miliardów dolarów na budowę 12 okrętów podwodnych z silnikiem Diesla.

Decyzja obecnego rządu Australii została niedawno skrytykowana przez byłego premiera tego kraju Paula Keatinga, który stwierdził, że porozumienie Australii z USA i Wielką Brytanią chroni bardziej Stany Zjednoczone niż Australię, narażając ją na konfrontację z Chinami.

Morrison powiedział, że wszystkie trzy kraje przedstawią swoim przywódcom raport na temat sposobów wzmocnienia wspólnych zdolności w technologiach kwantowych, cyberprzestrzeni i sztucznej inteligencji. Zapowiedział także, że Stany Zjednoczone, Indie, Japonia i Australia będą również pogłębiały swoje partnerstwo technologiczne w ramach porozumienia Quad.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA