fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaInnowacjeAustralia chce być liderem technologii kwantowych na Indo-Pacyfiku

Australia chce być liderem technologii kwantowych na Indo-Pacyfiku

Premier Australii Scott Morrison ogłosił nowy plan ochrony i promowania technologii kluczowych dla australijskiego interesu narodowego. Działanie to jest odpowiedzią na wyzwania związane z dominacją Chin w kluczowych obszarach technologicznych.

Australijski premier zapowiedział skupienie się początkowo na dziewięciu najważniejszych technologiach krytycznych z listy 63. Obejmują one technologie kwantowe, stosowane do uzyskiwania dostępu do ogromnych ilości informacji oraz ich przesyłania i przetwarzania. Mają one główne zastosowania obronne – umożliwiają nawigację tam, gdzie globalne systemy pozycjonowania nie działają i pomagają chronić Australię przed zaawansowanymi cyberatakami – powiedział Morrison. „Jestem przekonany, że nowa strategia pomoże pozycjonować Australię jako lidera technologii kwantowej w regionie Indo-Pacyfiku” – powiedział Morrison na wirtualnej konferencji zorganizowanej przez Australijski Instytut Polityki Strategicznej.

Lista technologii krytycznych – która obejmuje również sztuczną inteligencję, zaawansowaną komunikację 5G i inżynierię genetyczną – może zostać wykorzystana do zapobiegania chińskiej współpracy z australijskimi uniwersytetami w niektórych rodzajach badań oraz do blokowania eksportu niektórych technologii i inwestycji zagranicznych – podała gazeta „The Sydney Morning Herald”.

Fizycy z Chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii poinformowali w październiku, że opracowali najszybszy na świecie programowalny system obliczeń kwantowych o nazwie Zuchongzhi 2.1.

Zgodnie z nowym planem rząd australijski zainwestuje w ciągu dekady 51 milionów dolarów w centrum komercjalizacji kwantowej, mające pomóc w komercjalizacji australijskich badań i stworzeniu powiązań z globalnymi rynkami i łańcuchami dostaw. Centrum miałoby przyciągać prywatne inwestycje i współpracować z podobnymi placówkami „narodów o podobnych poglądach” – powiedział Morrison. Australia podpisała już taką umowę ze Stanami Zjednoczonymi.

Prezydent Joe Biden, australijski premier Scott Morrison i brytyjski premier Boris Johnson ogłosili we wrześniu, że Australia – w ramach nowego trójstronnego sojuszu – otrzyma co najmniej osiem okrętów podwodnych napędzanych amerykańską technologią jądrową. Australia zerwała kontrakt z Francją o wartości 66 miliardów dolarów na budowę 12 okrętów podwodnych z silnikiem Diesla.

Decyzja obecnego rządu Australii została niedawno skrytykowana przez byłego premiera tego kraju Paula Keatinga, który stwierdził, że porozumienie Australii z USA i Wielką Brytanią chroni bardziej Stany Zjednoczone niż Australię, narażając ją na konfrontację z Chinami.

Morrison powiedział, że wszystkie trzy kraje przedstawią swoim przywódcom raport na temat sposobów wzmocnienia wspólnych zdolności w technologiach kwantowych, cyberprzestrzeni i sztucznej inteligencji. Zapowiedział także, że Stany Zjednoczone, Indie, Japonia i Australia będą również pogłębiały swoje partnerstwo technologiczne w ramach porozumienia Quad.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA