Premier Australii Scott Morrison ogłosił nowy plan ochrony i promowania technologii kluczowych dla australijskiego interesu narodowego. Działanie to jest odpowiedzią na wyzwania związane z dominacją Chin w kluczowych obszarach technologicznych.

Australijski premier zapowiedział skupienie się początkowo na dziewięciu najważniejszych technologiach krytycznych z listy 63. Obejmują one technologie kwantowe, stosowane do uzyskiwania dostępu do ogromnych ilości informacji oraz ich przesyłania i przetwarzania. Mają one główne zastosowania obronne – umożliwiają nawigację tam, gdzie globalne systemy pozycjonowania nie działają i pomagają chronić Australię przed zaawansowanymi cyberatakami – powiedział Morrison. „Jestem przekonany, że nowa strategia pomoże pozycjonować Australię jako lidera technologii kwantowej w regionie Indo-Pacyfiku” – powiedział Morrison na wirtualnej konferencji zorganizowanej przez Australijski Instytut Polityki Strategicznej.

Lista technologii krytycznych – która obejmuje również sztuczną inteligencję, zaawansowaną komunikację 5G i inżynierię genetyczną – może zostać wykorzystana do zapobiegania chińskiej współpracy z australijskimi uniwersytetami w niektórych rodzajach badań oraz do blokowania eksportu niektórych technologii i inwestycji zagranicznych – podała gazeta „The Sydney Morning Herald”.

Fizycy z Chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii poinformowali w październiku, że opracowali najszybszy na świecie programowalny system obliczeń kwantowych o nazwie Zuchongzhi 2.1.

Zgodnie z nowym planem rząd australijski zainwestuje w ciągu dekady 51 milionów dolarów w centrum komercjalizacji kwantowej, mające pomóc w komercjalizacji australijskich badań i stworzeniu powiązań z globalnymi rynkami i łańcuchami dostaw. Centrum miałoby przyciągać prywatne inwestycje i współpracować z podobnymi placówkami „narodów o podobnych poglądach” – powiedział Morrison. Australia podpisała już taką umowę ze Stanami Zjednoczonymi.

Prezydent Joe Biden, australijski premier Scott Morrison i brytyjski premier Boris Johnson ogłosili we wrześniu, że Australia – w ramach nowego trójstronnego sojuszu – otrzyma co najmniej osiem okrętów podwodnych napędzanych amerykańską technologią jądrową. Australia zerwała kontrakt z Francją o wartości 66 miliardów dolarów na budowę 12 okrętów podwodnych z silnikiem Diesla.

Decyzja obecnego rządu Australii została niedawno skrytykowana przez byłego premiera tego kraju Paula Keatinga, który stwierdził, że porozumienie Australii z USA i Wielką Brytanią chroni bardziej Stany Zjednoczone niż Australię, narażając ją na konfrontację z Chinami.

Morrison powiedział, że wszystkie trzy kraje przedstawią swoim przywódcom raport na temat sposobów wzmocnienia wspólnych zdolności w technologiach kwantowych, cyberprzestrzeni i sztucznej inteligencji. Zapowiedział także, że Stany Zjednoczone, Indie, Japonia i Australia będą również pogłębiały swoje partnerstwo technologiczne w ramach porozumienia Quad.

Associated Press/KR

Poprzedni artykułInwestycje w nowe technologie szansą na rozwój całej polskiej gospodarki
Następny artykułFirmy chcą łatwiej zatrudniać cudzoziemców