fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKrajBieda w Polsce. Sytuacja ekonomiczna ludzi ulega pogorszeniu

Bieda w Polsce. Sytuacja ekonomiczna ludzi ulega pogorszeniu

Bank Światowy poinformował, że liczba ludności zagrożonej ubóstwem w Polsce pozostanie powyżej poziomu z 2021 roku. Według analityków banku proporcje wsparcia socjalnego w Polsce są niewłaściwe, a zasiłki powinny być bardziej ukierunkowane.

Najnowszy raport Banku Światowego negatywnie przedstawia walkę z ubóstwem w Polsce. Według analityków instytucji liczba ludności zagrożonej ubóstwem pozostanie na poziomie od 1 do 2 punktów procentowych wyższym niż w 2021 r. i to mimo różnorakich tarcz i rządowych programów wsparcia dla obywateli.

Wsparcie socjalne powinno zostać zreformowane

W raporcie napisano, że zarówno Polska, jak i inne kraje Unii Europejskiej muszą prowadzić rozważną politykę makroekonomiczną, aby w pierwszym rzędzie nie dopuszczać do wzrostu inflacji, ale też zapobiegać wahaniom na rynkach finansowych i chronić najuboższych.

Według Banku Światowego dzisiaj proporcje wsparcia socjalnego w Polsce są niewłaściwe, bo zasiłki są kierowane głównie do rodzin. Dowodem na to mają być liczby, które pokazują, że na tle średniej unijnej zasiłki i dodatki rodzinne stanowią w naszym kraju znacznie wyższy odsetek PKB i ogółu wydatków na zabezpieczenie społeczne niż w UE – odpowiednio 3,8 proc. i 16,2 proc. w Polsce w porównaniu do 2,5 i 8,3 proc. średnio w Unii. Eksperci twierdzą, że Polska – chcąc lepiej wspierać najuboższych – powinna zmienić te proporcje, a zasiłki powinny być bardziej ukierunkowane. To pozwoliłoby skuteczniej dostosowywać wydatki do dochodów oraz podjąć działania na rzecz konsolidacji fiskalnej. Sama konsolidacja fiskalna nie może jednak skutkować spowolnieniem gospodarczym, jak było tuż po globalnym kryzysie finansowym.

W raporcie zasugerowano, że Polska powinna ograniczyć nieukierunkowane ulgi podatkowe, a także wzmocnić administrację fiskalną. Konieczne jest też poszerzenie bazy podatkowej i zmniejszenie dotacji do paliw kopalnych, które według Banku Światowego zmniejszają motywację obywateli do oszczędzania energii. To natomiast przeczy długoterminowym celom klimatycznym Unii Europejskiej.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA