fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaKrajBieda w Polsce. Sytuacja ekonomiczna ludzi ulega pogorszeniu

Bieda w Polsce. Sytuacja ekonomiczna ludzi ulega pogorszeniu

Bank Światowy poinformował, że liczba ludności zagrożonej ubóstwem w Polsce pozostanie powyżej poziomu z 2021 roku. Według analityków banku proporcje wsparcia socjalnego w Polsce są niewłaściwe, a zasiłki powinny być bardziej ukierunkowane.

Najnowszy raport Banku Światowego negatywnie przedstawia walkę z ubóstwem w Polsce. Według analityków instytucji liczba ludności zagrożonej ubóstwem pozostanie na poziomie od 1 do 2 punktów procentowych wyższym niż w 2021 r. i to mimo różnorakich tarcz i rządowych programów wsparcia dla obywateli.

Wsparcie socjalne powinno zostać zreformowane

W raporcie napisano, że zarówno Polska, jak i inne kraje Unii Europejskiej muszą prowadzić rozważną politykę makroekonomiczną, aby w pierwszym rzędzie nie dopuszczać do wzrostu inflacji, ale też zapobiegać wahaniom na rynkach finansowych i chronić najuboższych.

Według Banku Światowego dzisiaj proporcje wsparcia socjalnego w Polsce są niewłaściwe, bo zasiłki są kierowane głównie do rodzin. Dowodem na to mają być liczby, które pokazują, że na tle średniej unijnej zasiłki i dodatki rodzinne stanowią w naszym kraju znacznie wyższy odsetek PKB i ogółu wydatków na zabezpieczenie społeczne niż w UE – odpowiednio 3,8 proc. i 16,2 proc. w Polsce w porównaniu do 2,5 i 8,3 proc. średnio w Unii. Eksperci twierdzą, że Polska – chcąc lepiej wspierać najuboższych – powinna zmienić te proporcje, a zasiłki powinny być bardziej ukierunkowane. To pozwoliłoby skuteczniej dostosowywać wydatki do dochodów oraz podjąć działania na rzecz konsolidacji fiskalnej. Sama konsolidacja fiskalna nie może jednak skutkować spowolnieniem gospodarczym, jak było tuż po globalnym kryzysie finansowym.

W raporcie zasugerowano, że Polska powinna ograniczyć nieukierunkowane ulgi podatkowe, a także wzmocnić administrację fiskalną. Konieczne jest też poszerzenie bazy podatkowej i zmniejszenie dotacji do paliw kopalnych, które według Banku Światowego zmniejszają motywację obywateli do oszczędzania energii. To natomiast przeczy długoterminowym celom klimatycznym Unii Europejskiej.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA