fbpx
piątek, 10 maja, 2024
Strona głównaBiznesBiura elastyczne coraz bardziej popularne

Biura elastyczne coraz bardziej popularne

Firmy działające w Polsce coraz częściej decydują się na tak zwane biura elastyczne, a przyczyną tego jest hybrydowy model pracy.

Zdecydowana większość firm działających w Polsce korzysta z hybrydowego modelu pracy, a to skłania kierownictwa przedsiębiorstw do korzystania z tak zwanych biur elastycznych – donosi „Puls Biznesu”. Takie biura – zwane też powierzchniami flex – charakteryzują się krótszym okresem najmu lub czasem oddania powierzchni do użytkowania. W przypadku biur tradycyjnych, szczególnie w nowych biurowcach, taki okres wynosi zazwyczaj 5 lat. W okolicznościach rosnącej popularności systemu hybrydowego wiele firm nie chce decydować się na tak długi okres najmu i woli korzystać z powierzchni elastycznych.

Przytaczane przez „Puls Biznesu” dane Colliersa mówią, że aż 93 proc. firm w Polsce deklaruje korzystanie z modelu hybrydowego, a 73 proc. ankietowanych twierdzi, że ich organizacje uważają taki tryb pracy za optymalny. Dla porównania –  rok temu twierdziło tak 55 proc.

Cytowane przez „Puls Biznesu” dane raportu firm Savills i Workthere mówią natomiast, że najbardziej aktywnym rynkiem elastycznych powierzchni biurowych w Europie jest Londyn, gdzie transakcje zawarte w tym segmencie odpowiadały za 13 proc. całkowitego popytu na biura w pierwszej połowie 2023 r. Kolejne były Praga (8 proc.), Amsterdam (6 proc.), Madryt (5 proc.) oraz Warszawa (4 proc.). Popularność powierzchni flex rośnie, mimo że w ciągu ostatniego roku w Europie ich ceny najmu wzrosły średnio o 10 proc.

Źródło: Puls Biznesu

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA