fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaBiznesBiura elastyczne coraz bardziej popularne

Biura elastyczne coraz bardziej popularne

Firmy działające w Polsce coraz częściej decydują się na tak zwane biura elastyczne, a przyczyną tego jest hybrydowy model pracy.

Zdecydowana większość firm działających w Polsce korzysta z hybrydowego modelu pracy, a to skłania kierownictwa przedsiębiorstw do korzystania z tak zwanych biur elastycznych – donosi „Puls Biznesu”. Takie biura – zwane też powierzchniami flex – charakteryzują się krótszym okresem najmu lub czasem oddania powierzchni do użytkowania. W przypadku biur tradycyjnych, szczególnie w nowych biurowcach, taki okres wynosi zazwyczaj 5 lat. W okolicznościach rosnącej popularności systemu hybrydowego wiele firm nie chce decydować się na tak długi okres najmu i woli korzystać z powierzchni elastycznych.

Przytaczane przez „Puls Biznesu” dane Colliersa mówią, że aż 93 proc. firm w Polsce deklaruje korzystanie z modelu hybrydowego, a 73 proc. ankietowanych twierdzi, że ich organizacje uważają taki tryb pracy za optymalny. Dla porównania –  rok temu twierdziło tak 55 proc.

Cytowane przez „Puls Biznesu” dane raportu firm Savills i Workthere mówią natomiast, że najbardziej aktywnym rynkiem elastycznych powierzchni biurowych w Europie jest Londyn, gdzie transakcje zawarte w tym segmencie odpowiadały za 13 proc. całkowitego popytu na biura w pierwszej połowie 2023 r. Kolejne były Praga (8 proc.), Amsterdam (6 proc.), Madryt (5 proc.) oraz Warszawa (4 proc.). Popularność powierzchni flex rośnie, mimo że w ciągu ostatniego roku w Europie ich ceny najmu wzrosły średnio o 10 proc.

Źródło: Puls Biznesu

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA