fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaBiznesBiznes postuluje poprawę zawierania i egzekucji umów

Biznes postuluje poprawę zawierania i egzekucji umów

Przedstawiciele polskich przedsiębiorców zaapelowali do prawodawców, aby ci popracowali nad poprawą przepisów dotyczących zawierania i egzekowania umów.

Konfederacja Lewiatan chce, aby przyszła kadencja parlamentu pochyliła się nad tematem poprawy warunków zawierania i egzekucji umów. Według przedstawicieli biznesu jest to kluczowe dla przyspieszenia rozwoju gospodarczego w Polsce.

Adrian Zwoliński, dyrektor departamentu rynku finansowego i prawa korporacyjnego Lewiatana, przypomniał o rzymskiej zasadzie pacta sunt servanda, która mówi o konieczności dotrzymywania zawartych umów i po dziś dzień jest kluczowa dla bezpiecznego obrotu gospodarczego.

Dzięki tej zasadzie ograniczany jest koszt związany z szukaniem partnera biznesowego, zawieraniem umowy, a w końcu jej realizacją i dochodzeniem na drodze sądowej. Aby udoskonalić mechanizmy wspierające zawieranie i egzekwowanie umów konieczne jest m.in. usprawnienie systemu sądownictwa, egzekucji komorniczej czy uproszczenie i ułatwienie dostępu do wszystkich sposobów egzekwowania zawartych umów

– powiedział Adrian Zwoliński cytowany w komunikacie.

Postulaty biznesu

W związku z powyższym, poza ułatwieniem zawierania umów, Konfederacja Lewiatan wzywa polityków do usprawnieniem polskiego systemu sądownictwa, a także poprawienia procesu egzekucji komorniczej. Według przedstawicieli biznesu ważne jest też uproszczenie i ułatwienie dostępu do wszystkich sposobów egzekwowania zawartych umów, które nie wymagają procesu sądowego, w tym mediacji i arbitrażu.

Pozostałe postulaty dotyczą przepływu informacji gospodarczych, który według przedsiębiorców jest dzisiaj daleki od ideału, a jest kluczowy dla weryfikacji kontrahenta i przeciwdziałania zatorom płatniczym będącymi poważnym problemem dla rozwoju, szczególnie dla mikroprzedsiębiorców. Poza tym Konfederacja Lewiatan chce ułatwić zarządzanie wierzytelnościami i zapewnić, aby projektowane przepisy dotyczące dochodzenia czy zarządzania wierzytelnościami obowiązkowo były poprzedzone ekonomiczną analizą prawa oraz wiarygodnymi konsultacjami publicznymi.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA