fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaBiznesBiznes postuluje poprawę zawierania i egzekucji umów

Biznes postuluje poprawę zawierania i egzekucji umów

Przedstawiciele polskich przedsiębiorców zaapelowali do prawodawców, aby ci popracowali nad poprawą przepisów dotyczących zawierania i egzekowania umów.

Konfederacja Lewiatan chce, aby przyszła kadencja parlamentu pochyliła się nad tematem poprawy warunków zawierania i egzekucji umów. Według przedstawicieli biznesu jest to kluczowe dla przyspieszenia rozwoju gospodarczego w Polsce.

Adrian Zwoliński, dyrektor departamentu rynku finansowego i prawa korporacyjnego Lewiatana, przypomniał o rzymskiej zasadzie pacta sunt servanda, która mówi o konieczności dotrzymywania zawartych umów i po dziś dzień jest kluczowa dla bezpiecznego obrotu gospodarczego.

Dzięki tej zasadzie ograniczany jest koszt związany z szukaniem partnera biznesowego, zawieraniem umowy, a w końcu jej realizacją i dochodzeniem na drodze sądowej. Aby udoskonalić mechanizmy wspierające zawieranie i egzekwowanie umów konieczne jest m.in. usprawnienie systemu sądownictwa, egzekucji komorniczej czy uproszczenie i ułatwienie dostępu do wszystkich sposobów egzekwowania zawartych umów

– powiedział Adrian Zwoliński cytowany w komunikacie.

Postulaty biznesu

W związku z powyższym, poza ułatwieniem zawierania umów, Konfederacja Lewiatan wzywa polityków do usprawnieniem polskiego systemu sądownictwa, a także poprawienia procesu egzekucji komorniczej. Według przedstawicieli biznesu ważne jest też uproszczenie i ułatwienie dostępu do wszystkich sposobów egzekwowania zawartych umów, które nie wymagają procesu sądowego, w tym mediacji i arbitrażu.

Pozostałe postulaty dotyczą przepływu informacji gospodarczych, który według przedsiębiorców jest dzisiaj daleki od ideału, a jest kluczowy dla weryfikacji kontrahenta i przeciwdziałania zatorom płatniczym będącymi poważnym problemem dla rozwoju, szczególnie dla mikroprzedsiębiorców. Poza tym Konfederacja Lewiatan chce ułatwić zarządzanie wierzytelnościami i zapewnić, aby projektowane przepisy dotyczące dochodzenia czy zarządzania wierzytelnościami obowiązkowo były poprzedzone ekonomiczną analizą prawa oraz wiarygodnymi konsultacjami publicznymi.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA