fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaBiznesBranża chemiczna wzywa do uszczelnienia granic UE

Branża chemiczna wzywa do uszczelnienia granic UE

Polska Izba Przemysłu Chemicznego wzywa do realnego uszczelnienia granic Unii Europejskiej, aby wzmocnić w ten sposób swoją konkurencyjność.

Uszczelnienie granic UE w celu ochrony przed dumpingiem oraz dopływ środków unijnych to kluczowe elementy dla rozwoju branży chemicznej w Polsce – twierdzi prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPC) Tomasz Zieliński. Ważna jest też transformacja energetyczna.

Przedstawiciel branży podkreślił, że przemysł chemiczny – zatrudniający przeszło 340 tysięcy ludzi – należy do strategicznych gałęzi polskiego przemysłu i całej naszej gospodarki. Tomasz Zieliński zaznaczył, że branża chemiczna jest trzecim największym pracodawcą w krajowym przemyśle i z tego powodu ważne jest, aby państwo zapewniało jej odpowiednie warunki do działania. Dlatego właśnie konieczne jest niezwłoczne zabezpieczenie gospodarki wspólnotowej przed napływem towarów dumpingujących rynek europejski, które często są też nieekologiczne.

Główną przyczyną spowolnienia wzrostu gospodarczego w Europie okazał się wpływ rynków zewnętrznych, w tym rynku azjatyckiego, zwłaszcza chińskiego, na rynek europejski. Tańszy towar zaczął wypierać produkty europejskich producentów

– powiedział Tomasz Zieliński.

Branża chemiczna czeka na KPO

Prezes PIPC nie ukrywa, że polska branża chemiczna z niecierpliwością czeka na pełne odblokowanie środków z KPO.

KPO, wpisując się w zielone cele UE, koncentruje się na ochronie klimatu i transformacji cyfrowej – czyli dwóch filarach, które są niezbędne do dalszego rozwoju i utrzymania konkurencyjności polskiej branży chemicznej

– zaznaczył Zieliński.

Poza tym Tomasz Zieliński stwierdził, że pomocne dla sektora chemicznego byłoby uruchomienie dedykowanych programów wsparcia, np. w realizacji projektów rozwojowych i innowacyjnych. Pomogłoby to branży rywalizować z państwami azjatyckimi, które mają coraz lepszą pozycję względem producentów europejskich.

Przepisy klimatyczne jedną z barier

Wśród barier dla rozwoju całej gałęzi chemicznej prezes Zieliński wymienił zaostrzające się przepisy polityki klimatyczno-energetycznej. Jego zdaniem polski rząd musi podchodzić do oczekiwań ze strony Unii w sposób rozważny, ale też uwzględniając poziom rozwoju i przygotowania naszej gospodarki do proponowanych nowych kierunków zmian.

Dziś kluczową kwestią dla branży chemicznej jest transformacja energetyczna zarówno w zakresie dofinansowania inwestycji w źródła niskoemisyjne i odnawialne, jak również w stworzeniu odpowiednich ram prawnych umożliwiających wdrożenie i rozwój technologii wspierających transformację branży. Mowa tu o rozwiązaniach CCS/CCSU, wykorzystaniu wodoru czy energii jądrowej.

Tomasz Zieliński nie ukrywa, że wsparcie ze strony państwa jest konieczne, bo Polska nie może sobie pozwolić na „uduszenie” przemysłu chemicznego, którego wartość produkcji sprzedanej w 2022 r. wyniosła ponad 488 mld zł.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA