fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaBiznesBranża chemiczna wzywa do uszczelnienia granic UE

Branża chemiczna wzywa do uszczelnienia granic UE

Polska Izba Przemysłu Chemicznego wzywa do realnego uszczelnienia granic Unii Europejskiej, aby wzmocnić w ten sposób swoją konkurencyjność.

Uszczelnienie granic UE w celu ochrony przed dumpingiem oraz dopływ środków unijnych to kluczowe elementy dla rozwoju branży chemicznej w Polsce – twierdzi prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPC) Tomasz Zieliński. Ważna jest też transformacja energetyczna.

Przedstawiciel branży podkreślił, że przemysł chemiczny – zatrudniający przeszło 340 tysięcy ludzi – należy do strategicznych gałęzi polskiego przemysłu i całej naszej gospodarki. Tomasz Zieliński zaznaczył, że branża chemiczna jest trzecim największym pracodawcą w krajowym przemyśle i z tego powodu ważne jest, aby państwo zapewniało jej odpowiednie warunki do działania. Dlatego właśnie konieczne jest niezwłoczne zabezpieczenie gospodarki wspólnotowej przed napływem towarów dumpingujących rynek europejski, które często są też nieekologiczne.

Główną przyczyną spowolnienia wzrostu gospodarczego w Europie okazał się wpływ rynków zewnętrznych, w tym rynku azjatyckiego, zwłaszcza chińskiego, na rynek europejski. Tańszy towar zaczął wypierać produkty europejskich producentów

– powiedział Tomasz Zieliński.

Branża chemiczna czeka na KPO

Prezes PIPC nie ukrywa, że polska branża chemiczna z niecierpliwością czeka na pełne odblokowanie środków z KPO.

KPO, wpisując się w zielone cele UE, koncentruje się na ochronie klimatu i transformacji cyfrowej – czyli dwóch filarach, które są niezbędne do dalszego rozwoju i utrzymania konkurencyjności polskiej branży chemicznej

– zaznaczył Zieliński.

Poza tym Tomasz Zieliński stwierdził, że pomocne dla sektora chemicznego byłoby uruchomienie dedykowanych programów wsparcia, np. w realizacji projektów rozwojowych i innowacyjnych. Pomogłoby to branży rywalizować z państwami azjatyckimi, które mają coraz lepszą pozycję względem producentów europejskich.

Przepisy klimatyczne jedną z barier

Wśród barier dla rozwoju całej gałęzi chemicznej prezes Zieliński wymienił zaostrzające się przepisy polityki klimatyczno-energetycznej. Jego zdaniem polski rząd musi podchodzić do oczekiwań ze strony Unii w sposób rozważny, ale też uwzględniając poziom rozwoju i przygotowania naszej gospodarki do proponowanych nowych kierunków zmian.

Dziś kluczową kwestią dla branży chemicznej jest transformacja energetyczna zarówno w zakresie dofinansowania inwestycji w źródła niskoemisyjne i odnawialne, jak również w stworzeniu odpowiednich ram prawnych umożliwiających wdrożenie i rozwój technologii wspierających transformację branży. Mowa tu o rozwiązaniach CCS/CCSU, wykorzystaniu wodoru czy energii jądrowej.

Tomasz Zieliński nie ukrywa, że wsparcie ze strony państwa jest konieczne, bo Polska nie może sobie pozwolić na „uduszenie” przemysłu chemicznego, którego wartość produkcji sprzedanej w 2022 r. wyniosła ponad 488 mld zł.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA