fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajBranża handlowa też ma postulaty dla rządu

Branża handlowa też ma postulaty dla rządu

Reprezentanci polskiego sektora handlowego przedstawili dziesięć postulatów, które według nich powinny znaleźć się w agendzie prac nowego rządu premiera Donalda Tuska.

Polska Izba Handlu przedstawiła 10 postulatów handlu dla nowego rządu Koalicji Obywatelskiej. Wśród tematów znalazła się vacatio legis, a także niedziele handlowe i zmiana progu przestępstwa kradzieży.

Pierwszym postulatem Polskiej Izby Handlowej jest przeprowadzanie jakościowych konsultacji społecznych oraz odpowiednie okresy vacatio legis, które według branży powinno być na tyle długie, aby przedsiębiorcy mieli szanse na odpowiednie przygotowanie się do zmian w przepisach. Poza tym sektor handlowy postuluje, aby władze nie procedowały ustaw trybem poselskim (dziś w ten sposób proceduje się aż 20 proc. ustaw). Według PIH rządzący przy ustalaniu prawa powinni brać pod uwagę głos przedsiębiorców.

Handel chce też utrzymania obecnego status quo, jeśli chodzi o niedziele handlowe, szczególnie ze względu na małych i średnich przedsiębiorców. Izba liczy też na wsparcie inicjatyw samoregulacyjnych branży.

Ważnymi inicjatywami biznesu są powstające samoregulacje, które służą upowszechnianiu dobrych praktyk oraz wspólnych wartości, a także profesjonalizują rynek. Dlatego mamy nadzieję, że politycy będą wspierać inicjatywy samoregulacyjne pozostawiając przedsiębiorcom tworzenie takich rozwiązań stymulujących rozwój i poprawiających jakość współpracy pomiędzy podmiotami relacji gospodarczych, chociażby takie jak Kodeks Dobrych Praktyk dla rynku franczyzy, który odniósł duży sukces i został doceniony przez licznych przedsiębiorców. Tego typu rozwiązania mają ogromną wartość deregulacyjną przy jednoczesnym podnoszeniu standardów prowadzenia biznesu

– wyjaśniono w komunikacie.

Inne postulaty PIH dotyczą usunięcia opakowań po mleku i produktach mlecznych z systemu kaucyjnego, zmniejszenia ilości obowiązków sprawozdawczych oraz rozsądnego podnoszenia pensji minimalnych, aby nie odbijały się one na podwyżkach cen w sklepach. Polska Izba Handlowa chce też obniżenia progu przestępstwa kradzieży, który dziś wynosi 800 złotych i wręcz jest zachętą dla złodziei.

Jeśli chodzi o kwestie podatkowe, to branża domaga się zniesienia podatku VAT od darowizn przemysłowych oraz uchylenia podatku minimalnego CIT.

Źródło: PIH
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA