fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaKrajBranża HoReCa w coraz gorszej kondycji

Branża HoReCa w coraz gorszej kondycji

W ciągu ostatnich dwóch lat wzrosło zadłużenie i liczba dłużników funkcjonujących w branży hotelarskiej, restauracyjnej i cateringowej (HoReCa).

Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK wynika, że we wrześniu 2022 r. zadłużenie branży HoReCa wynosiło 1,81 mld zł. Dla porównania, rok temu było to 1,8 mld zł, a w marcu 2020 r. – 1,76 mld zł. Największe problemy ma gastronomia. Głównym powodem są zmiany zachowań Polaków, gdyż konsumenci, z uwagi na inflację i rosnące ceny, rezygnują np. z wyjść do restauracji lub pobytów w hotelach.

– Inflacja nie tylko powoduje zubożenie gospodarstw domowych, a więc poszukiwanie oszczędności w wydatkach, w tym na wyjazdy czy jedzenie poza domem, ale i istotną presję płacową, tym silniejszą, że cała HoReCa, w związku z przebranżowieniem się wielu pracowników podczas pandemii, odczuła ogromne niedobory kadrowe – powiedział cytowany w komunikacie prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor (Grupa BIK).

Choć 2022 r. zaczął się dla branży hotelarskiej dobrze, bo w pierwszym półroczu z obiektów noclegowych w naszym kraju skorzystało o 177 proc. więcej osób niż w analogicznym okresie w 2021 r., to jednak było za mało, aby wyciągnąć tę gałąź gospodarki z problemów finansowych. Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak tłumaczy, że dzisiaj w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie BIK z powodu zaległości w płatnościach znajduje się prawie 2 tys. podmiotów oferujących noclegi – czyli najwięcej od 5 lat, kiedy zaczęto zbierać takie dane. Powodami są wojna na Ukrainie, inflacja oraz perspektywa spowolnienia i recesji.

Sytuacja jeszcze gorzej wygląda w gastronomii. Tam zadłużenie wzrosło z 647 mln zł w marcu 2020 r. do 810 mln zł we wrześniu 2022 r.

– Polacy od dawna deklarują chęć zmniejszenia wydatków w sferze rozrywki, w której uwzględniają m.in. wyjścia do restauracji czy wyjazdy w ramach wypoczynku. Obecna sytuacja całej branży HoReCa raczej nie napawa więc optymizmem. Proces powrotu do osiąganej w latach 2015-2019 średniorocznej stopy wzrostu (CAGR), określającej wartość sektora HoReCa na poziomie 8,3 proc, będzie o wiele dłuższy niż zakładano. W pesymistycznym scenariuszu potrwa od 4 do 6 lat – podsumował prof. Waldemar Rogowski.

BIG InfoMonitor

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA