W ciągu ostatnich dwóch lat wzrosło zadłużenie i liczba dłużników funkcjonujących w branży hotelarskiej, restauracyjnej i cateringowej (HoReCa).

Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK wynika, że we wrześniu 2022 r. zadłużenie branży HoReCa wynosiło 1,81 mld zł. Dla porównania, rok temu było to 1,8 mld zł, a w marcu 2020 r. – 1,76 mld zł. Największe problemy ma gastronomia. Głównym powodem są zmiany zachowań Polaków, gdyż konsumenci, z uwagi na inflację i rosnące ceny, rezygnują np. z wyjść do restauracji lub pobytów w hotelach.

– Inflacja nie tylko powoduje zubożenie gospodarstw domowych, a więc poszukiwanie oszczędności w wydatkach, w tym na wyjazdy czy jedzenie poza domem, ale i istotną presję płacową, tym silniejszą, że cała HoReCa, w związku z przebranżowieniem się wielu pracowników podczas pandemii, odczuła ogromne niedobory kadrowe – powiedział cytowany w komunikacie prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor (Grupa BIK).

Choć 2022 r. zaczął się dla branży hotelarskiej dobrze, bo w pierwszym półroczu z obiektów noclegowych w naszym kraju skorzystało o 177 proc. więcej osób niż w analogicznym okresie w 2021 r., to jednak było za mało, aby wyciągnąć tę gałąź gospodarki z problemów finansowych. Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak tłumaczy, że dzisiaj w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie BIK z powodu zaległości w płatnościach znajduje się prawie 2 tys. podmiotów oferujących noclegi – czyli najwięcej od 5 lat, kiedy zaczęto zbierać takie dane. Powodami są wojna na Ukrainie, inflacja oraz perspektywa spowolnienia i recesji.

Sytuacja jeszcze gorzej wygląda w gastronomii. Tam zadłużenie wzrosło z 647 mln zł w marcu 2020 r. do 810 mln zł we wrześniu 2022 r.

– Polacy od dawna deklarują chęć zmniejszenia wydatków w sferze rozrywki, w której uwzględniają m.in. wyjścia do restauracji czy wyjazdy w ramach wypoczynku. Obecna sytuacja całej branży HoReCa raczej nie napawa więc optymizmem. Proces powrotu do osiąganej w latach 2015-2019 średniorocznej stopy wzrostu (CAGR), określającej wartość sektora HoReCa na poziomie 8,3 proc, będzie o wiele dłuższy niż zakładano. W pesymistycznym scenariuszu potrwa od 4 do 6 lat – podsumował prof. Waldemar Rogowski.

BIG InfoMonitor

Poprzedni artykułJak wygląda wypłacalność Polaków?
Następny artykułPrzedsiębiorco, bank może już obliczyć twój ślad węglowy. Jakie będą tego konsekwencje?