fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaBiznesBranży drzewnej zabraknie drewna?

Branży drzewnej zabraknie drewna?

Polska branża drzewna ostrzega, że banki ją finansujące dostrzegły ryzyko, jakim mogą być dla niej ograniczenia w pozyskiwaniu drewna z lasów.

Piotr Poziomski z Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego (PIGPD) powiedział w Sejmie, że banki przestały widzieć w firmach drzewnych bezpiecznych partnerów biznesowych. Ma to być skutek wprowadzonych niedawno ograniczeń w pozyskiwaniu drewna z lasów.

Na początku 2024 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło decyzję o półrocznym ograniczeniu lub wstrzymaniu wycinki na 10 obszarach i zapowiedziano, że prowadzone są prace nad rozwiązaniem systemowym, w którym znajdzie się więcej obszarów objętych wstrzymaniem lub ograniczeniem wycinek. Zdaniem obecnego na wczorajszym (22 lutego) posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Piotra Poziomskiego z PIGPD, ograniczenie pozyskania drewna z lasów weszło w życie bez zapowiedzi i dialogu z branżą, a konsekwencje tego są już widoczne.

Piotr Poziomski powiedział, że banki w rozmowach z firmami drzewnymi mówią o ryzyku związanym z wyłączeniem z użytkowania lasów i obawiają się, że firmy nie będą miały dostępu do surowca, przez co przestały być dla instytucji finansowych bezpiecznymi partnerami biznesowymi.

Pozostajemy z sytuacją, w której firmy, ludzie już są bez pracy lub są w ostatnich tygodniach bez możliwości wykonywania działalności gospodarczej. Do dzisiaj włącznie nikt nie otrzymał informacji, w jaki sposób polski rząd jest w stanie pomóc przemysłowi drzewnemu i zakładom usług drzewnych

– powiedział przedstawiciel branży.

Piotr Poziomski podkreślił, że polski przemysł drzewny jest w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, na co wpływają bardzo silne i dawno niespotykane załamania rynków zachodnioeuropejskich, na których nie da się obecnie prowadzić sprzedaży pozwalających na zachowanie produkcji. Dużym problemem jest też import w cenach dumpingowych z Ukrainy, wykluczający część branży z rynku, co dotyczy przede wszystkim firm produkujących opakowania drewniane. Do tego dochodzi niekorzystny dla przemysłu drzewnego system sprzedaży drewna przez monopolistę – Lasy Państwowe, który sztucznie buduje „stosunek podaży do popytu”.

Do słów Piotra Poziomskiego odniósł się wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała, który zapewnił, że rząd robi wszystko, aby firmy mogły prowadzić działalność, a jeśli ktoś będzie poszkodowany, to będą prowadzone prace nad modelami wsparcia finansowego.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA