fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatBruksela rozluźni sankcje na Rosję. Czy to powstrzyma kryzys żywnościowy?

Bruksela rozluźni sankcje na Rosję. Czy to powstrzyma kryzys żywnościowy?

Według informacji Agencji Reutera restrykcje nałożone na Rosję mają zostać rozluźnione, aby wznowić globalny handel żywnością.

Unia Europejska planuje zmienić sankcje nałożone na Moskwę, aby pobudzić handel żywnością, ale też nawozami. Według dokumentu, do którego dotarli dziennikarze Reutera zmiany mają dotyczyć rozluźnienia sankcji na czołowe rosyjskie banki. Ma to odblokować zatory płatnicze, właśnie w obszarze globalnych zakupów nawozów i żywności.

„Fundusze mogą zostać uwolnione, gdyż okazało się, że są one niezbędne do zakupu, importu i transportu produktów rolnych i żywnościowych, włączając w to zboże i nawozy” – poinformował Reuter.

Zrewidowane sankcje pomogą też w eksporcie żywności z rosyjskich portów, które przestały być obsługiwane przez operatorów handlowych, mimo że wysyłka żywności była wyraźnie wyłączona z sankcji. Zmiany mają wejść w życie już dziś (20 lipca) i obejmą rosyjskie banki VTB, Sovcombank, Otrkritie FC Bank oraz Promsvyazbank.

Rosja jest największym na świecie eksporterem nawozów i zboża. Zmiana polityki ze strony Brukseli ma być pokłosiem krytyki ze strony afrykańskich liderów, którym nie podobają się negatywne skutki sankcji na globalny handel. Wiadomo bowiem, że trwająca wojna na Ukrainie i szerokie sankcje na Rosję doprowadziły do niedoborów żywnościowych, a także wzrostu cen zboża i nawozów, pobudzając obawy przed globalnym kryzysem żywnościowym.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA