fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaŚwiatBruksela rozluźni sankcje na Rosję. Czy to powstrzyma kryzys żywnościowy?

Bruksela rozluźni sankcje na Rosję. Czy to powstrzyma kryzys żywnościowy?

Według informacji Agencji Reutera restrykcje nałożone na Rosję mają zostać rozluźnione, aby wznowić globalny handel żywnością.

Unia Europejska planuje zmienić sankcje nałożone na Moskwę, aby pobudzić handel żywnością, ale też nawozami. Według dokumentu, do którego dotarli dziennikarze Reutera zmiany mają dotyczyć rozluźnienia sankcji na czołowe rosyjskie banki. Ma to odblokować zatory płatnicze, właśnie w obszarze globalnych zakupów nawozów i żywności.

„Fundusze mogą zostać uwolnione, gdyż okazało się, że są one niezbędne do zakupu, importu i transportu produktów rolnych i żywnościowych, włączając w to zboże i nawozy” – poinformował Reuter.

Zrewidowane sankcje pomogą też w eksporcie żywności z rosyjskich portów, które przestały być obsługiwane przez operatorów handlowych, mimo że wysyłka żywności była wyraźnie wyłączona z sankcji. Zmiany mają wejść w życie już dziś (20 lipca) i obejmą rosyjskie banki VTB, Sovcombank, Otrkritie FC Bank oraz Promsvyazbank.

Rosja jest największym na świecie eksporterem nawozów i zboża. Zmiana polityki ze strony Brukseli ma być pokłosiem krytyki ze strony afrykańskich liderów, którym nie podobają się negatywne skutki sankcji na globalny handel. Wiadomo bowiem, że trwająca wojna na Ukrainie i szerokie sankcje na Rosję doprowadziły do niedoborów żywnościowych, a także wzrostu cen zboża i nawozów, pobudzając obawy przed globalnym kryzysem żywnościowym.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA