fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatChiny będą eksportować dezinflację?

Chiny będą eksportować dezinflację?

Chińska gospodarka wyraźnie słabnie, a kontynuacja tego trendu wpłynie na obniżenie tempa wzrostu cen na innych kontynentach.

Kolejne prognozy gospodarcze sceptycznie traktują cel Chin dla wzrostu PKB, który Pekin ustalił na poziomie 5 proc. Na osiągnięcie niższego wyniku wskazuje słabnąca gospodarka Państwa Środka, a dowodem na to są rezultaty z drugiego kwartału 2023 roku.

Według danych przedstawionych w „Miesięczniku Makroekonomicznym” Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w drugim kwartale tempo wzrostu aktywności przemysłowej w Chinach wyniosło 3,7 proc., a handlu detalicznego – 2,5 proc. Według ekspertów PIE zwykle obydwa wskaźniki przekraczały 5 proc.

Problemem Chin pozostają też ograniczone wydatki konsumentów. Na domiar złego z kryzysem boryka się również chiński rynek nieruchomości, a w lipcu 2023 roku powierzchnia nowo rozpoczynających się budów w Chinach była aż o 24,5 proc. mniejsza niż rok temu. Wszystko to sprawia, że Chiny raczej nie osiągną zakładanych 5 proc. wzrostu PKB ani w tym roku, ani w latach kolejnych.

Prognozy analityków regularnie rewidowane są w dół. Od kwietnia JP Morgan obniżył szacunki z 6,4 proc. do 4,8 proc., podobne prognozy prezentuje UBS, a Barclays obniżyło swoje prognozy do 4,5 proc. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że w najbliższych 5 latach Chiny będą rozwijały się w tempie 3-4 proc., co oznacza najsłabsze tempo wzrostu PKB od czasów Mao Zedonga

– napisano w opracowaniu PIE.

Chiński eksport dezinflacji

Z uwagi na słabą walutę Chiny nie mają dużej przestrzeni na obniżkę stóp procentowych, a podwyżki stóp w USA wywołują dodatkową presję walutową na juana. Mimo słabego pieniądza Chin analitycy i tak przewidują, że Pekin będzie kontynuować interwencje walutowe, aby powstrzymać pogarszanie sytuacji. PIE wskazuje, że skutkiem słabych wyników jest szeroka deflacja w przemyśle.

Słabsze wyniki Chin sprawią, że Europa i USA odczują obniżkę wzrostu cen towarów, zaś według szacunków JP Morgan deflacja w Chinach obniży światową inflację towarów przemysłowych o 0,7 pkt. proc. już w drugiej połowie 2023 roku.

Źródło: PIE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA