fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaŚwiatChiny będą eksportować dezinflację?

Chiny będą eksportować dezinflację?

Chińska gospodarka wyraźnie słabnie, a kontynuacja tego trendu wpłynie na obniżenie tempa wzrostu cen na innych kontynentach.

Kolejne prognozy gospodarcze sceptycznie traktują cel Chin dla wzrostu PKB, który Pekin ustalił na poziomie 5 proc. Na osiągnięcie niższego wyniku wskazuje słabnąca gospodarka Państwa Środka, a dowodem na to są rezultaty z drugiego kwartału 2023 roku.

Według danych przedstawionych w „Miesięczniku Makroekonomicznym” Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w drugim kwartale tempo wzrostu aktywności przemysłowej w Chinach wyniosło 3,7 proc., a handlu detalicznego – 2,5 proc. Według ekspertów PIE zwykle obydwa wskaźniki przekraczały 5 proc.

Problemem Chin pozostają też ograniczone wydatki konsumentów. Na domiar złego z kryzysem boryka się również chiński rynek nieruchomości, a w lipcu 2023 roku powierzchnia nowo rozpoczynających się budów w Chinach była aż o 24,5 proc. mniejsza niż rok temu. Wszystko to sprawia, że Chiny raczej nie osiągną zakładanych 5 proc. wzrostu PKB ani w tym roku, ani w latach kolejnych.

Prognozy analityków regularnie rewidowane są w dół. Od kwietnia JP Morgan obniżył szacunki z 6,4 proc. do 4,8 proc., podobne prognozy prezentuje UBS, a Barclays obniżyło swoje prognozy do 4,5 proc. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że w najbliższych 5 latach Chiny będą rozwijały się w tempie 3-4 proc., co oznacza najsłabsze tempo wzrostu PKB od czasów Mao Zedonga

– napisano w opracowaniu PIE.

Chiński eksport dezinflacji

Z uwagi na słabą walutę Chiny nie mają dużej przestrzeni na obniżkę stóp procentowych, a podwyżki stóp w USA wywołują dodatkową presję walutową na juana. Mimo słabego pieniądza Chin analitycy i tak przewidują, że Pekin będzie kontynuować interwencje walutowe, aby powstrzymać pogarszanie sytuacji. PIE wskazuje, że skutkiem słabych wyników jest szeroka deflacja w przemyśle.

Słabsze wyniki Chin sprawią, że Europa i USA odczują obniżkę wzrostu cen towarów, zaś według szacunków JP Morgan deflacja w Chinach obniży światową inflację towarów przemysłowych o 0,7 pkt. proc. już w drugiej połowie 2023 roku.

Źródło: PIE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA