fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatChiny przedstawiły nową wizję inicjatywy Pasa i Szlaku. Ma być bardziej cyfrowy...

Chiny przedstawiły nową wizję inicjatywy Pasa i Szlaku. Ma być bardziej cyfrowy i ekologiczny

Otwierając forum inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI) Xi Jinping obiecał zagranicznym firmom większy dostęp do rynku chińskiego i ponad 100 mld dolarów nowego finansowania dla rozwijających się gospodarek. Dwa wspierane przez Chiny banki rozwoju – Chiński Bank Rozwoju i Chiński Bank Eksportu i Importu – utworzą „okna finansowania” po 47,9 mld dolarów każdy. Dodatkowe 11 mld dolarów zostanie zainwestowane w fundusz BRI w celu wsparcia projektów.

„Kompleksowo usuniemy ograniczenia w dostępie do inwestycji zagranicznych w sektorze produkcyjnym” – zapowiedział chiński przywódca Xi Jinping. Powiedział, że Chiny będą w dalszym ciągu otwierać „handel transgraniczny i inwestycje w usługi oraz poszerzać dostęp do rynku produktów cyfrowych” oraz przeprowadzać reformy przedsiębiorstw państwowych, a także w sektorach takich jak gospodarka cyfrowa, prawa własności intelektualnej i zamówienia rządowe.

Obietnice ogromnego wsparcia i otwarcia ze strony Pekinu pojawiają się w czasie, gdy chińska gospodarka spowolniła, a inwestycje zagraniczne spadły.

Ośmiopunktowy plan

Xi ogłosił ośmiopunktową wizję rozwoju inicjatywy, obejmującą zobowiązania dotyczące finansowania i ekologicznego rozwoju. Obejmują one:
1. Korytarz logistyczny przez Europę i Azję.
2. „Strefę handlu elektronicznego jedwabnym szlakiem” z większą liczbą umów o wolnym handlu i traktatów inwestycyjnych.
3. Obietnicę finansowania w wysokości 47,8 miliarda dolarów od chińskich banków rozwoju.
4. „Impuls do ekologicznego rozwoju”.
5. Wspieranie rozwój nauki i sztucznej inteligencji.
6. Więcej wymian kulturalnych i międzyludzkich, w tym sojusz turystyczny.
7. Więcej „czystej współpracy” w celu poprawy przejrzystości.
8. Starania o powołanie instytucji pasa i drogi, w tym sekretariatu.

Xi: oddzielenie od Chin niekorzystne dla świata

Xi Jinping przestrzegł przed oddzieleniem się od Chin, krytykując wysiłki Zachodu na rzecz zmniejszenia zależności od chińskiej gospodarki. Pochwalił także rozpoczęty 10 lat temu wielki plan budowy globalnej infrastruktury i sieci energetycznych łączących Azję z Afryką i Europą szlakami lądowymi i morskimi stwierdzając, że „plany zamieniły się w realne projekty”.

„Nie angażujemy się w konfrontację ideologiczną, gry geopolityczne ani polityczną konfrontację klik” – powiedział Xi. „Sprzeciwiamy się jednostronnym sankcjom, przymusowi gospodarczemu oraz oddzieleniu i zerwaniu łańcuchów”, co jest odniesieniem do zachodnich działań mających na celu dywersyfikację przemysłowych łańcuchów dostaw.

Stwierdził też, że „postrzeganie rozwoju innych jako zagrożenia lub traktowanie współzależności gospodarczej jako ryzyka nie poprawi własnego funkcjonowania, ani nie przyspieszy rozwoju”. „Chiny mogą dobrze sobie radzić tylko wtedy, gdy świat radzi sobie dobrze” – podkreślił. „Kiedy Chiny sobie poradzą, świat stanie się jeszcze lepszy” – dodał.

W forum inicjatywy Pasa i Szlaku biorą udział przedstawiciele ponad 130 krajów, głównie rozwijających się, w tym co najmniej 20 szefów państw i rządów. Nie ma na nim liderów krajów zachodnich. W spotkaniu uczestniczy prezydent Rosji Władimir Putin, co pokazuje bliskie relacje obu przywódców, a także premier Węgier Victor Orban, który spotkał się z Putinem. Uczestniczą w nim także, izolowani na świecie, rządzący w Afganistanie talibowie. Obecni są też prezydenci m.in. Indonezji, Argentyny, Chile, Kazachstanu, Sri Lanki i Kenii, a także sekretarz generalny ONZ António Guterres. Większość krajów Europy Zachodniej i sojuszników USA wysłała na forum urzędników niższego szczebla lub byłych urzędników. Podczas wystąpienia Putina, który chwalił rozwój i znaczenie BRI kilku urzędników europejskich (w tym ambasadorowie Francji i Włoch w Chinach oraz były premier Francji Jean-Pierre Raffarin) wyszło z sali.

Szlak cyfrowy i bardziej ekologiczny

Dzięki BRI Chiny stały się głównym podmiotem finansującym projekty rozwojowe na równi z Bankiem Światowym. Chiński rząd twierdzi, że w ramach tej inicjatywy uruchomiono ponad 3000 projektów, co pobudziło inwestycje o wartości prawie 1 biliona dolarów.

Inicjatywa spotyka się jednak krytyką ze strony Stanów Zjednoczonych, Indii i innych krajów, które wskazują, że Chiny angażują się w dyplomację kreującą „pułapki zadłużenia”, co prowadzi do uzależnia kredytobiorców od Chin.

Inicjatywa ma teraz stać się mniejsza i bardziej ekologiczna – po dziesięciu latach realizacji dużych projektów, które pobudziły handel, ale pozostawiły duże długi i wzbudziły obawy o środowisko. Chiny mają także „bardziej uważnie monitorować zdolność obsługi zadłużenia krajów BRI”. Większy nacisk ma być także położony na współpracę cyfrową i w zakresie sztucznej inteligencji.

Reuter, Associated Press, SCMP, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA