Polska powinna skorzystać na odbudowie Ukrainy ze zniszczeń wojennych.

Ukraina/Twitter

Odbudowa Ukrainy będzie korzystna dla polskiej gospodarki – twierdzą eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Szacunkowa wartość projektów odbudowy naszego wschodniego sąsiada ze zniszczeń wojennych, które mogły objąć nawet 100 tys. kilometrów kwadratowych kraju, sięga ponad 1 bln dolarów. Co do zakresu strat, to ucierpiały głównie infrastruktura cywilna i energetyczna.

Jeśli chodzi o udział Polski w odbudowie Ukrainy, to nasz kraj może włączyć się z innymi państwami w projekty, których wartość będzie wynosiła łącznie 200 mld dolarów. Będzie to stanowiło nawet 20 proc. łącznej wielkości Planu Odbudowy.

„Potencjał przyszłej współpracy jest olbrzymi. Na konferencji w Lugano ustalono, że Polska i Włochy będą odpowiedzialne za odbudowę Donbasu, jednego z najbardziej zdewastowanych regionów Ukrainy” – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Z kolei bezpośrednie inwestycje Polski na terenie Ukrainy w ciągu najbliższych pięciu lat wyniosą 30 mld dolarów. Prowadzenie działalności na Ukrainie ułatwi polskim przedsiębiorcom fakt, że ukraiński rząd wdrożył m.in. ustawę o specjalnym statusie Polaków.

„Zaangażowanie będzie widoczne m.in. w sektorze energetycznym, budownictwie, części przemysłu czy usługach finansowych. To prawie 30-krotny wzrost. Narodowy Bank Ukrainy wskazuje, że w 2021 r. bezpośrednie inwestycje z Polski wynosiły 1,2 mld USD” – podsumowano w artykule.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Poprzedni artykułCoraz mniej lumpeksów
Następny artykułWspólne manewry wojskowe Rosji, Chin i RPA