fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatCo dla Polski oznacza odbudowa Ukrainy?

Co dla Polski oznacza odbudowa Ukrainy?

Polska powinna skorzystać na odbudowie Ukrainy ze zniszczeń wojennych.

Odbudowa Ukrainy będzie korzystna dla polskiej gospodarki – twierdzą eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Szacunkowa wartość projektów odbudowy naszego wschodniego sąsiada ze zniszczeń wojennych, które mogły objąć nawet 100 tys. kilometrów kwadratowych kraju, sięga ponad 1 bln dolarów. Co do zakresu strat, to ucierpiały głównie infrastruktura cywilna i energetyczna.

Jeśli chodzi o udział Polski w odbudowie Ukrainy, to nasz kraj może włączyć się z innymi państwami w projekty, których wartość będzie wynosiła łącznie 200 mld dolarów. Będzie to stanowiło nawet 20 proc. łącznej wielkości Planu Odbudowy.

„Potencjał przyszłej współpracy jest olbrzymi. Na konferencji w Lugano ustalono, że Polska i Włochy będą odpowiedzialne za odbudowę Donbasu, jednego z najbardziej zdewastowanych regionów Ukrainy” – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Z kolei bezpośrednie inwestycje Polski na terenie Ukrainy w ciągu najbliższych pięciu lat wyniosą 30 mld dolarów. Prowadzenie działalności na Ukrainie ułatwi polskim przedsiębiorcom fakt, że ukraiński rząd wdrożył m.in. ustawę o specjalnym statusie Polaków.

„Zaangażowanie będzie widoczne m.in. w sektorze energetycznym, budownictwie, części przemysłu czy usługach finansowych. To prawie 30-krotny wzrost. Narodowy Bank Ukrainy wskazuje, że w 2021 r. bezpośrednie inwestycje z Polski wynosiły 1,2 mld USD” – podsumowano w artykule.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA