fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajCoraz więcej kradzieży w sklepach. Co jest przyczyną?

Coraz więcej kradzieży w sklepach. Co jest przyczyną?

W ciągu ostatniego roku niemal o jedną trzecią wzrosła liczba kradzieży w polskich sklepach.

Dane Komendy Głównej Policji ukazują, że od początku 2022 r. odnotowano o niemal 30 proc. więcej kradzieży w sklepach niż w analogicznym okresie w 2021 r. Serwis agencyjny MondayNews podaje, że w porównaniu do 2020 r. statystyki są jeszcze gorsze, bo wzrost wynosi wówczas niemal 60 proc. rok do roku.

W sumie od stycznia do października stwierdzono 26 030 kradzieży w sklepach. Najwięcej odnotowano we Wrocławiu (4616), Warszawie (3914) oraz Katowicach (3263).

– Wzrost rok do roku jest wysoki i należy go traktować jako ostrzeżenie. Branża handlowa odczuwa coraz bardziej problem kradzieży sklepowych i próbuje sobie z nim radzić. Sytuacja może się radykalnie zmienić, w związku z waloryzacją progu między wykroczeniem a przestępstwem – z obecnych 500 zł na 800 zł. Mimo sprzeciwu branży, ww. zmiana wejdzie w życie, a handel będzie musiał ponownie przemyśleć swoje podejście do ochrony towaru. Sytuacja stanie się dość trudna – powiedział w rozmowie z MondayNews Łukasz Grzesik, ekspert ds. zapobiegania kradzieżom sklepowym.

Z kolei zdaniem Macieja Tygielskiego, eksperta branży handlowej z grupy SkipWish, kradzieży w sklepach jest więcej, bo mamy mocno rosnącą inflację i szybko ubożejące społeczeństwo. W efekcie ze sklepów często kradzione są dobra podstawowe. Drugą kategorią kradzionych produktów są natomiast rzeczy luksusowe, jak perfumy, drogie alkohole czy drobna elektronika.

Eksperci wskazują, że wzrost kradzieży w sklepach to trend globalny i obawiają się, że wraz ze wzrostem bezrobocia problem ten będzie narastał.

MondayNews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA