fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajCoraz więcej kradzieży w sklepach. Co jest przyczyną?

Coraz więcej kradzieży w sklepach. Co jest przyczyną?

W ciągu ostatniego roku niemal o jedną trzecią wzrosła liczba kradzieży w polskich sklepach.

Dane Komendy Głównej Policji ukazują, że od początku 2022 r. odnotowano o niemal 30 proc. więcej kradzieży w sklepach niż w analogicznym okresie w 2021 r. Serwis agencyjny MondayNews podaje, że w porównaniu do 2020 r. statystyki są jeszcze gorsze, bo wzrost wynosi wówczas niemal 60 proc. rok do roku.

W sumie od stycznia do października stwierdzono 26 030 kradzieży w sklepach. Najwięcej odnotowano we Wrocławiu (4616), Warszawie (3914) oraz Katowicach (3263).

– Wzrost rok do roku jest wysoki i należy go traktować jako ostrzeżenie. Branża handlowa odczuwa coraz bardziej problem kradzieży sklepowych i próbuje sobie z nim radzić. Sytuacja może się radykalnie zmienić, w związku z waloryzacją progu między wykroczeniem a przestępstwem – z obecnych 500 zł na 800 zł. Mimo sprzeciwu branży, ww. zmiana wejdzie w życie, a handel będzie musiał ponownie przemyśleć swoje podejście do ochrony towaru. Sytuacja stanie się dość trudna – powiedział w rozmowie z MondayNews Łukasz Grzesik, ekspert ds. zapobiegania kradzieżom sklepowym.

Z kolei zdaniem Macieja Tygielskiego, eksperta branży handlowej z grupy SkipWish, kradzieży w sklepach jest więcej, bo mamy mocno rosnącą inflację i szybko ubożejące społeczeństwo. W efekcie ze sklepów często kradzione są dobra podstawowe. Drugą kategorią kradzionych produktów są natomiast rzeczy luksusowe, jak perfumy, drogie alkohole czy drobna elektronika.

Eksperci wskazują, że wzrost kradzieży w sklepach to trend globalny i obawiają się, że wraz ze wzrostem bezrobocia problem ten będzie narastał.

MondayNews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA