fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCoraz więcej niewypłacalności

Coraz więcej niewypłacalności

W trzecim kwartale 2022 roku odnotowano w Polsce wzrost niewypłacalności w biznesie.

Dane Krajowego Rejestru Długów pokazują, że w III kwartale 2022 r. liczba niewypłacalności w biznesie wzrosła o 26 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. W sumie upadłość ogłosiły 73 przedsiębiorstwa, a 677 rozpoczęło proces restrukturyzacji.

„Niewypłacalność to dramat dla każdej firmy, ale też realne straty dla innych przedsiębiorstw, którym były winne pieniądze. W momencie jej ogłoszenia ich zarejestrowane w KRD zaległości sięgały 47,4 mln zł” – napisano w komunikacie KRD. „W przypadku części firm złą sytuację finansową widać było z bardzo dużym wyprzedzeniem. 31,5 proc. bankrutów widniało w rejestrze już na 2 lata przed decyzją sądu. Pół roku przed nią już ponad 38 proc., a w dniu ogłoszenia bankructwa aż 53 proc. Za sobą zostawiły ponad 14 mln zł niespłaconych zobowiązań” – czytamy w komunikacie.

W przypadku małych firm, które rozpoczęły restrukturyzację, 21 proc. była notowana w KRD już 2 lata wcześniej, 36 proc. – pół roku, zaś 41 proc. – w dniu ogłoszenia decyzji o bankructwie przez sąd. KRD wskazał, że skończyło się to stratą 33,3 mln zł dla ich wierzycieli.

Przedsiębiorstwa notowane w KRD momencie ogłoszenia bankructwa najczęściej miały siedzibę w miastach powyżej 300 tys. mieszkańców i były to głównie spółki prawa handlowego. Aż 31 proc. zbankrutowanych firm miało swoje siedziby w województwie mazowieckim. Ogólnie najczęściej bankrutują przedsiębiorstwa produkcyjne, przedstawiciele handlu i budownictwa.

Na restrukturyzację, która nie oznacza całkowitego bankructwa i zamknięcia działalności, najczęściej decydowali się przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze (60 proc.). Jeśli chodzi o branże, to restrukturyzacje dotyczyły głównie firm handlowych i przemysłowych oraz transportowych i budowlanych.

ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA