fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaBiznesCoraz więcej niewypłacalności

Coraz więcej niewypłacalności

W trzecim kwartale 2022 roku odnotowano w Polsce wzrost niewypłacalności w biznesie.

Dane Krajowego Rejestru Długów pokazują, że w III kwartale 2022 r. liczba niewypłacalności w biznesie wzrosła o 26 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. W sumie upadłość ogłosiły 73 przedsiębiorstwa, a 677 rozpoczęło proces restrukturyzacji.

„Niewypłacalność to dramat dla każdej firmy, ale też realne straty dla innych przedsiębiorstw, którym były winne pieniądze. W momencie jej ogłoszenia ich zarejestrowane w KRD zaległości sięgały 47,4 mln zł” – napisano w komunikacie KRD. „W przypadku części firm złą sytuację finansową widać było z bardzo dużym wyprzedzeniem. 31,5 proc. bankrutów widniało w rejestrze już na 2 lata przed decyzją sądu. Pół roku przed nią już ponad 38 proc., a w dniu ogłoszenia bankructwa aż 53 proc. Za sobą zostawiły ponad 14 mln zł niespłaconych zobowiązań” – czytamy w komunikacie.

W przypadku małych firm, które rozpoczęły restrukturyzację, 21 proc. była notowana w KRD już 2 lata wcześniej, 36 proc. – pół roku, zaś 41 proc. – w dniu ogłoszenia decyzji o bankructwie przez sąd. KRD wskazał, że skończyło się to stratą 33,3 mln zł dla ich wierzycieli.

Przedsiębiorstwa notowane w KRD momencie ogłoszenia bankructwa najczęściej miały siedzibę w miastach powyżej 300 tys. mieszkańców i były to głównie spółki prawa handlowego. Aż 31 proc. zbankrutowanych firm miało swoje siedziby w województwie mazowieckim. Ogólnie najczęściej bankrutują przedsiębiorstwa produkcyjne, przedstawiciele handlu i budownictwa.

Na restrukturyzację, która nie oznacza całkowitego bankructwa i zamknięcia działalności, najczęściej decydowali się przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze (60 proc.). Jeśli chodzi o branże, to restrukturyzacje dotyczyły głównie firm handlowych i przemysłowych oraz transportowych i budowlanych.

ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA