fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesCoraz więcej niewypłacalności

Coraz więcej niewypłacalności

W trzecim kwartale 2022 roku odnotowano w Polsce wzrost niewypłacalności w biznesie.

Dane Krajowego Rejestru Długów pokazują, że w III kwartale 2022 r. liczba niewypłacalności w biznesie wzrosła o 26 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. W sumie upadłość ogłosiły 73 przedsiębiorstwa, a 677 rozpoczęło proces restrukturyzacji.

„Niewypłacalność to dramat dla każdej firmy, ale też realne straty dla innych przedsiębiorstw, którym były winne pieniądze. W momencie jej ogłoszenia ich zarejestrowane w KRD zaległości sięgały 47,4 mln zł” – napisano w komunikacie KRD. „W przypadku części firm złą sytuację finansową widać było z bardzo dużym wyprzedzeniem. 31,5 proc. bankrutów widniało w rejestrze już na 2 lata przed decyzją sądu. Pół roku przed nią już ponad 38 proc., a w dniu ogłoszenia bankructwa aż 53 proc. Za sobą zostawiły ponad 14 mln zł niespłaconych zobowiązań” – czytamy w komunikacie.

W przypadku małych firm, które rozpoczęły restrukturyzację, 21 proc. była notowana w KRD już 2 lata wcześniej, 36 proc. – pół roku, zaś 41 proc. – w dniu ogłoszenia decyzji o bankructwie przez sąd. KRD wskazał, że skończyło się to stratą 33,3 mln zł dla ich wierzycieli.

Przedsiębiorstwa notowane w KRD momencie ogłoszenia bankructwa najczęściej miały siedzibę w miastach powyżej 300 tys. mieszkańców i były to głównie spółki prawa handlowego. Aż 31 proc. zbankrutowanych firm miało swoje siedziby w województwie mazowieckim. Ogólnie najczęściej bankrutują przedsiębiorstwa produkcyjne, przedstawiciele handlu i budownictwa.

Na restrukturyzację, która nie oznacza całkowitego bankructwa i zamknięcia działalności, najczęściej decydowali się przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze (60 proc.). Jeśli chodzi o branże, to restrukturyzacje dotyczyły głównie firm handlowych i przemysłowych oraz transportowych i budowlanych.

ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA