fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesCzas uprościć zatrudnianie Ukraińców? Tego chcą pracodawcy

Czas uprościć zatrudnianie Ukraińców? Tego chcą pracodawcy

Polscy pracodawcy chcą ograniczenia formalności przy zatrudnianiu Ukraińców.

Konfederacja Lewiatan, która reprezentuje interesy pracodawców, przedstawiła swoje propozycje w uwagach dotyczących projektu ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców. Wśród postulatów znalazła się możliwość zatrudniania Ukraińców na podstawie powiadomienia. Poza tym Lewiatan chce doprecyzować warunki legalnej pracy zdalnej cudzoziemców oraz ograniczyć liczbę procedur związanych z ich dostępem do naszego rynku pracy.

– Postulujemy, aby w ustawie znalazł się zapis o możliwości zatrudnienia obywateli Ukrainy na podstawie powiadomienia. Mając na uwadze szczególną sytuację mieszkańców Ukrainy w związku z agresją Rosji, ich integrację z naszym rynkiem pracy, warto rozważyć uregulowanie i zachowanie uproszczonej instytucji powiadomienia powiatowego urzędu pracy w ciągu 14 dni od dnia podjęcia przez nich zatrudnienia – wyjaśniła Nadia Kurtieva, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Pracodawcy chcąc ograniczyć liczbę procedur legalizujących pracę cudzoziemców proponują rezygnację z obowiązku informacyjnego pracodawcy w związku z niepodjęciem lub zakończeniem pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia o zatrudnieniu. Według Konfederacji Lewiatan bardzo ważne jest też doprecyzowanie regulacji w zakresie pracy zdalnej w odniesieniu do zatrudnienia cudzoziemców.

Nadia Kurtieva wezwała również do obniżenia górnego limitu opłat za wniosek o wydanie zezwolenia na pracę, który w projekcie ustawy został ustalony na poziomie płacy minimalnej. Zdaniem Konfederacji Lewiatan tak wysoka stawka może zniechęcić pracodawców do kontraktowania cudzoziemców, bo podniesie to koszty ich zatrudnienia.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA