fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKraj„Czeska inwazja” w polskich sklepach

„Czeska inwazja” w polskich sklepach

Czesi coraz częściej przyjeżdżają do polskich sklepów na zakupy. Powodem są coraz to wyższe ceny w Czechach.

W ciągu ostatnich lat wydatki Czechów robiących zakupy w polskich sklepach wzrosły aż o kilkaset procent – poinformował czeski dziennik „Hospodařské Noviny”. Nasi południowi sąsiedzi kupują w Polsce przede wszystkim żywność.

Choć gazeta przyznaje, że ze względu na niższe ceny podstawowych produktów spożywczych żywność jest głównym celem zakupowym Czechów, to jednak coraz częściej szukają oni w Polsce również innych okazji. Ostatnio coraz częściej kupują na przykład meble, bo te są u nas tańsze nawet o kilkadziesiąt procent.

Według informacji przekazanych przez „Hospodařské Noviny” Czesi preferują zakupy w Polsce w dni powszednie, bo chcą w ten sposób unikać tłoku. Jedna z cytowanych przez dziennik mieszkanek Frýdlantu, która jeździ na zakupy do Bogatyni, nazwała całe zjawisko „czeską inwazją”.

Polskie ceny są niższe dzięki konkurencji

W pierwszej połowie 2023 roku Czesi wydali w polskich sklepach o 37 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu i aż o 289 proc. w porównaniu do pierwszego półrocza 2019 roku.

Zdaniem czeskich ekonomistów ceny w polskich sklepach są niższe, bo choćby w przypadku żywności obowiązuje u nas zerowa stawka podatku VAT. Innymi powodami są różne struktury rynkowe w obu krajach, ale też większa konkurencja na polskim rynku. Z kolei przygraniczne markety w Polsce dzięki większym obrotom mogą sobie pozwolić na niższe marże, co również zachęca Czechów do zakupów w naszym kraju.

Źródlo: IAR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA