fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKraj„Czeska inwazja” w polskich sklepach

„Czeska inwazja” w polskich sklepach

Czesi coraz częściej przyjeżdżają do polskich sklepów na zakupy. Powodem są coraz to wyższe ceny w Czechach.

W ciągu ostatnich lat wydatki Czechów robiących zakupy w polskich sklepach wzrosły aż o kilkaset procent – poinformował czeski dziennik „Hospodařské Noviny”. Nasi południowi sąsiedzi kupują w Polsce przede wszystkim żywność.

Choć gazeta przyznaje, że ze względu na niższe ceny podstawowych produktów spożywczych żywność jest głównym celem zakupowym Czechów, to jednak coraz częściej szukają oni w Polsce również innych okazji. Ostatnio coraz częściej kupują na przykład meble, bo te są u nas tańsze nawet o kilkadziesiąt procent.

Według informacji przekazanych przez „Hospodařské Noviny” Czesi preferują zakupy w Polsce w dni powszednie, bo chcą w ten sposób unikać tłoku. Jedna z cytowanych przez dziennik mieszkanek Frýdlantu, która jeździ na zakupy do Bogatyni, nazwała całe zjawisko „czeską inwazją”.

Polskie ceny są niższe dzięki konkurencji

W pierwszej połowie 2023 roku Czesi wydali w polskich sklepach o 37 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu i aż o 289 proc. w porównaniu do pierwszego półrocza 2019 roku.

Zdaniem czeskich ekonomistów ceny w polskich sklepach są niższe, bo choćby w przypadku żywności obowiązuje u nas zerowa stawka podatku VAT. Innymi powodami są różne struktury rynkowe w obu krajach, ale też większa konkurencja na polskim rynku. Z kolei przygraniczne markety w Polsce dzięki większym obrotom mogą sobie pozwolić na niższe marże, co również zachęca Czechów do zakupów w naszym kraju.

Źródlo: IAR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA