fbpx
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaKraj„Czeska inwazja” w polskich sklepach

„Czeska inwazja” w polskich sklepach

Czesi coraz częściej przyjeżdżają do polskich sklepów na zakupy. Powodem są coraz to wyższe ceny w Czechach.

W ciągu ostatnich lat wydatki Czechów robiących zakupy w polskich sklepach wzrosły aż o kilkaset procent – poinformował czeski dziennik „Hospodařské Noviny”. Nasi południowi sąsiedzi kupują w Polsce przede wszystkim żywność.

Choć gazeta przyznaje, że ze względu na niższe ceny podstawowych produktów spożywczych żywność jest głównym celem zakupowym Czechów, to jednak coraz częściej szukają oni w Polsce również innych okazji. Ostatnio coraz częściej kupują na przykład meble, bo te są u nas tańsze nawet o kilkadziesiąt procent.

Według informacji przekazanych przez „Hospodařské Noviny” Czesi preferują zakupy w Polsce w dni powszednie, bo chcą w ten sposób unikać tłoku. Jedna z cytowanych przez dziennik mieszkanek Frýdlantu, która jeździ na zakupy do Bogatyni, nazwała całe zjawisko „czeską inwazją”.

Polskie ceny są niższe dzięki konkurencji

W pierwszej połowie 2023 roku Czesi wydali w polskich sklepach o 37 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu i aż o 289 proc. w porównaniu do pierwszego półrocza 2019 roku.

Zdaniem czeskich ekonomistów ceny w polskich sklepach są niższe, bo choćby w przypadku żywności obowiązuje u nas zerowa stawka podatku VAT. Innymi powodami są różne struktury rynkowe w obu krajach, ale też większa konkurencja na polskim rynku. Z kolei przygraniczne markety w Polsce dzięki większym obrotom mogą sobie pozwolić na niższe marże, co również zachęca Czechów do zakupów w naszym kraju.

Źródlo: IAR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA