Większość Polaków w wieku od 18 do 35 lat stara się odkładać pieniądze – dowiadujemy się z badania publikowanego przez PFR Portal PPK.

Pexels.com

Badanie SW Research zlecone przez PFR Portal PPK wykazało, że dla 86 proc. ankietowanych Polaków w wieku od 18 do 35 lat oszczędzanie jest istotne. W tej grupie 26 proc. posiada oszczędności nie większe niż 2 tys. zł, 18 proc. ma odłożonych od 2 tys. do 5 tys. zł oraz – również 18 proc. – od 5 do 10 tys. zł. Z kolei 25 proc. ma oszczędności w wysokości od 10 tys. do 40 tys. zł, a tylko 13 proc. młodych Polaków dysponuje odłożoną sumą przekraczającą 40 tys. zł.

– Młodzi ludzie (18-35 lat) dopiero rozpoczynają swoje zawodowe życie, dostają pierwsze wypłaty. Uczą się planować wydatki, w tym oszczędności. Myślę, że to bardzo dobry moment, by zacząć myśleć o oszczędzaniu − nie tylko w perspektywie najbliższych wakacji, ale dalszego życia, założenia rodziny, kupna mieszkania, a także zabezpieczenia godnej i dobrej przyszłości po zakończeniu aktywności zawodowej – powiedział Robert Zapotoczny, prezes zarządu PFR Portal PPK.

Żadnych oszczędności nie ma co piąty Polak w wieku od 18 do 35 lat, a połowa ankietowanych z tej grupy tłumaczy, że nie może odkładać, bo nie pozwalają im na to niskie wynagrodzenia oraz wysokie wydatki bieżące.

Zdecydowana większość młodych Polaków, bo aż 60 proc., odkładając pieniądze korzysta z kont oszczędnościowych, a 35 proc. trzyma oszczędności „w skarpecie”. Na lokaty decyduje się 28 proc. oszczędzających, a PPK to wybór dla 14 proc. Tyle samo respondentów wskazało, że lokuje oszczędności w akcjach.

Główną motywacją oszczędzania dla Polaków jest poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji (23 proc.), a kolejne są: chęć posiadania pieniędzy na własne wydatki (18 proc.) oraz chęć zapewnienia dobrej przyszłości i emerytury (15 proc.).

– Własne miejsce na świecie, dom, mieszkanie jest często jednym z podstawowych marzeń młodych osób. Wiele z nich ma trudności ze zgromadzeniem kwoty niezbędnej na wkład własny – zauważyła Małgorzata Smołkowska, członek zarządu PFR Portal PPK.

Poprzedni artykułNa rynku mieszkaniowym znowu decyduje kupujący
Następny artykuł„Prawdziwe oblicze islamu” w raporcie Open Doors