fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseCzy młodzi Polacy oszczędzają pieniądze?

Czy młodzi Polacy oszczędzają pieniądze?

Większość Polaków w wieku od 18 do 35 lat stara się odkładać pieniądze – dowiadujemy się z badania publikowanego przez PFR Portal PPK.

Badanie SW Research zlecone przez PFR Portal PPK wykazało, że dla 86 proc. ankietowanych Polaków w wieku od 18 do 35 lat oszczędzanie jest istotne. W tej grupie 26 proc. posiada oszczędności nie większe niż 2 tys. zł, 18 proc. ma odłożonych od 2 tys. do 5 tys. zł oraz – również 18 proc. – od 5 do 10 tys. zł. Z kolei 25 proc. ma oszczędności w wysokości od 10 tys. do 40 tys. zł, a tylko 13 proc. młodych Polaków dysponuje odłożoną sumą przekraczającą 40 tys. zł.

– Młodzi ludzie (18-35 lat) dopiero rozpoczynają swoje zawodowe życie, dostają pierwsze wypłaty. Uczą się planować wydatki, w tym oszczędności. Myślę, że to bardzo dobry moment, by zacząć myśleć o oszczędzaniu − nie tylko w perspektywie najbliższych wakacji, ale dalszego życia, założenia rodziny, kupna mieszkania, a także zabezpieczenia godnej i dobrej przyszłości po zakończeniu aktywności zawodowej – powiedział Robert Zapotoczny, prezes zarządu PFR Portal PPK.

Żadnych oszczędności nie ma co piąty Polak w wieku od 18 do 35 lat, a połowa ankietowanych z tej grupy tłumaczy, że nie może odkładać, bo nie pozwalają im na to niskie wynagrodzenia oraz wysokie wydatki bieżące.

Zdecydowana większość młodych Polaków, bo aż 60 proc., odkładając pieniądze korzysta z kont oszczędnościowych, a 35 proc. trzyma oszczędności „w skarpecie”. Na lokaty decyduje się 28 proc. oszczędzających, a PPK to wybór dla 14 proc. Tyle samo respondentów wskazało, że lokuje oszczędności w akcjach.

Główną motywacją oszczędzania dla Polaków jest poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji (23 proc.), a kolejne są: chęć posiadania pieniędzy na własne wydatki (18 proc.) oraz chęć zapewnienia dobrej przyszłości i emerytury (15 proc.).

– Własne miejsce na świecie, dom, mieszkanie jest często jednym z podstawowych marzeń młodych osób. Wiele z nich ma trudności ze zgromadzeniem kwoty niezbędnej na wkład własny – zauważyła Małgorzata Smołkowska, członek zarządu PFR Portal PPK.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA