fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKrajCzy Polacy są szczęśliwi w pracy?

Czy Polacy są szczęśliwi w pracy?

W ciągu ostatnich dwóch lat znacząco zmalał poziom zadowolenia Polaków w pracy, ale według ekspertów jest on wciąż umiarkowanie wysoki.

Poziom szczęścia Polaków w pracy w 2023 roku wyniosł 6,8 na 10 punktów – wynika z szóstej edycji badania „Szczęście w pracy Polaków” przygotowanego przez Job House i Great Digital. Rok temu wskaźnik wynosił ten 6,9, natomiast dwa lata temu aż 7,9 punktów.

Eksperci twierdzą, że malejący stan satysfakcji Polaków z pracy wynika z niepewnej sytuacji na rynku. Głównym czynnikiem decydującym o szczęściu Polaków w pracy pozostaje wynagrodzenie, na które wskazało 91 proc. badanych. Następnie respondenci podkreślili rolę takich aspektów jak: współpracownicy, na których można liczyć (81 proc.), przyjazna atmosfera (80 proc.), relacje z przełożonym (75 proc.) oraz możliwości rozwoju, jakie oferuje praca (75 proc.).

Poczucie zadowolenia a praca zdalna

W ostatnich miesiącach docierają do nas sygnały z rynku pracy, że pracodawcy „namawiają” swoich pracowników na powrót do biur. Postanowiliśmy sprawdzić, czy zjawisko to jest rzeczywiście tak silne. Nasze badanie pokazuje, że w tej kwestii nie doszło do zmian tak dużych, jak lubią to akcentować media. W ciągu ostatnich 12 miesięcy u 74 proc. respondentów wymiar pracy nie uległ zmianie

– powiedziała Marta Pawlak-Dobrzańska, people analytics expert w Great Digital.

Dla 66 proc. ankietowanych możliwość pracy zdalnej ma duży lub bardzo duży wpływ na ich poczucie szczęścia w pracy. Jednocześnie 73 proc. Polaków jest zadowolonych ze swojego wymiaru pracy zdalnej. Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to kwotą, która sprawiłaby, że Polacy byliby szczęśliwi w pracy jest 13 200 złotych netto. Odsetek osób, które poleciłyby swoją pracę innym wynosi w tym roku 31 proc., czyli prawie tyle samo, co rok temu, gdy było to 32 proc.

Źródło: JobHouse
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA