fbpx
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaKrajCzy Polacy są szczęśliwi w pracy?

Czy Polacy są szczęśliwi w pracy?

W ciągu ostatnich dwóch lat znacząco zmalał poziom zadowolenia Polaków w pracy, ale według ekspertów jest on wciąż umiarkowanie wysoki.

Poziom szczęścia Polaków w pracy w 2023 roku wyniosł 6,8 na 10 punktów – wynika z szóstej edycji badania „Szczęście w pracy Polaków” przygotowanego przez Job House i Great Digital. Rok temu wskaźnik wynosił ten 6,9, natomiast dwa lata temu aż 7,9 punktów.

Eksperci twierdzą, że malejący stan satysfakcji Polaków z pracy wynika z niepewnej sytuacji na rynku. Głównym czynnikiem decydującym o szczęściu Polaków w pracy pozostaje wynagrodzenie, na które wskazało 91 proc. badanych. Następnie respondenci podkreślili rolę takich aspektów jak: współpracownicy, na których można liczyć (81 proc.), przyjazna atmosfera (80 proc.), relacje z przełożonym (75 proc.) oraz możliwości rozwoju, jakie oferuje praca (75 proc.).

Poczucie zadowolenia a praca zdalna

W ostatnich miesiącach docierają do nas sygnały z rynku pracy, że pracodawcy „namawiają” swoich pracowników na powrót do biur. Postanowiliśmy sprawdzić, czy zjawisko to jest rzeczywiście tak silne. Nasze badanie pokazuje, że w tej kwestii nie doszło do zmian tak dużych, jak lubią to akcentować media. W ciągu ostatnich 12 miesięcy u 74 proc. respondentów wymiar pracy nie uległ zmianie

– powiedziała Marta Pawlak-Dobrzańska, people analytics expert w Great Digital.

Dla 66 proc. ankietowanych możliwość pracy zdalnej ma duży lub bardzo duży wpływ na ich poczucie szczęścia w pracy. Jednocześnie 73 proc. Polaków jest zadowolonych ze swojego wymiaru pracy zdalnej. Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to kwotą, która sprawiłaby, że Polacy byliby szczęśliwi w pracy jest 13 200 złotych netto. Odsetek osób, które poleciłyby swoją pracę innym wynosi w tym roku 31 proc., czyli prawie tyle samo, co rok temu, gdy było to 32 proc.

Źródło: JobHouse
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA