fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKrajCzy prezes NBP powinien stanąć przed sądem?

Czy prezes NBP powinien stanąć przed sądem?

Większość Polaków uważa, że prof. Adam Glapiński, który przewodzi Narodowemu Banku Polskiemu, powinien stanąć przed sądem.

Ponad połowa Polaków chciałaby, żeby prezes NBP prof. Adam Glapiński został postawiony przed Trybunałem Stanu – wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM „Dziennika Gazety Prawnej”. Za takim scenariuszem opowiedziało się niemal 54 proc. respondentów.

„Zdecydowanie za” Trybunałem Stanu dla Adama Glapińskiego było 39,2 proc. badanych, a „raczej za” – 14,4 proc. Przeciwko postawieniu Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu było 30 proc. ankietowanych, w tym 24,7 proc. „zdecydowanie przeciw”, a 5,9 proc. „raczej przeciw”. Niezdecydowanych było 15,9 proc. respondentów.

Co na to Europejski Bank Centralny?

Pomysł postawienia prof. Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu pojawił się w szeregach koalicji KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. Do całej sprawy odniosła się też szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, która wskazała na art. 227 polskiej Konstytucji, który zabrania prezesowi NBP przynależności do partii politycznej, związku zawodowego, a także nie pozwala mu prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z godnością jego urzędu.

Jednocześnie Lagarde przypomniała, że unijne prawo chroni prezesów banków centralnych, więc postawienie Glapińskiego przed Trybunałem mogłoby być nielegalne. W związku z tym szefowa EBC zaproponowała Glapińskiemu, aby ten ewentualną uchwałę Sejmu o postawieniu go w stan oskarżenia skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który miałby się wypowiedzieć ws. jej zgodności z prawem.

Źródło: RMF FM
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA