fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaKrajCzy prezes NBP powinien stanąć przed sądem?

Czy prezes NBP powinien stanąć przed sądem?

Większość Polaków uważa, że prof. Adam Glapiński, który przewodzi Narodowemu Banku Polskiemu, powinien stanąć przed sądem.

Ponad połowa Polaków chciałaby, żeby prezes NBP prof. Adam Glapiński został postawiony przed Trybunałem Stanu – wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM „Dziennika Gazety Prawnej”. Za takim scenariuszem opowiedziało się niemal 54 proc. respondentów.

„Zdecydowanie za” Trybunałem Stanu dla Adama Glapińskiego było 39,2 proc. badanych, a „raczej za” – 14,4 proc. Przeciwko postawieniu Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu było 30 proc. ankietowanych, w tym 24,7 proc. „zdecydowanie przeciw”, a 5,9 proc. „raczej przeciw”. Niezdecydowanych było 15,9 proc. respondentów.

Co na to Europejski Bank Centralny?

Pomysł postawienia prof. Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu pojawił się w szeregach koalicji KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. Do całej sprawy odniosła się też szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, która wskazała na art. 227 polskiej Konstytucji, który zabrania prezesowi NBP przynależności do partii politycznej, związku zawodowego, a także nie pozwala mu prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z godnością jego urzędu.

Jednocześnie Lagarde przypomniała, że unijne prawo chroni prezesów banków centralnych, więc postawienie Glapińskiego przed Trybunałem mogłoby być nielegalne. W związku z tym szefowa EBC zaproponowała Glapińskiemu, aby ten ewentualną uchwałę Sejmu o postawieniu go w stan oskarżenia skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który miałby się wypowiedzieć ws. jej zgodności z prawem.

Źródło: RMF FM
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja żąda embarga na produkty rolne z Ukrainy

Podczas konferencji prasowej Konfederacji wicemarszałek Sejmu i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przedstawił rozporządzenie mające na celu rozwiązanie kryzysu w branży rolnej, który trwa od dłuższego czasu.
2 MIN CZYTANIA

Organizacje wolnościowe oferują pomoc wolnościowym samorządowcom

Organizacje pozarządowe o profilu wolnościowym, ze Stowarzyszeniem Libertariańskim na czele, zaoferowały wsparcie politykom samorządowym w zakresie układania programów.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA