fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKrajCzy rząd zakaże wegańskich kiełbas?

Czy rząd zakaże wegańskich kiełbas?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowało przepisy, które mają zakazać używania nazw kojarzonych z wyrobami mięsnymi w odniesieniu do produktów pochodzenia roślinnego.

Resort rolnictwa przedstawił projekt rozporządzenia zakazujący używania nazw kojarzonych z mięsem dla ich roślinnych zamienników – poinformował portal Ziemia na Rozdrożu. To reakcja na apele organizacji rolniczych oraz przedstawicieli branży mięsnej.

Rozporządzenie jest efektem inicjatywy ośmiu organizacji rolniczych z #HodowcyRazem oraz Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP. Konsultacje projektu trwały zaledwie jeden dzień i zakłada on zastrzeżenie dla wyrobów ze zwierząt gospodarskich czterech konkretnych określeń: szynka, wędlina, kiełbasa i wędzonka. Według resortu zakaz jest konieczny, bo używanie tych nazw przez producentów produktów bezmięsnych, na przykład przez sprzedawanie tak zwanych kiełbasek wegańskich, jest wprowadzaniem konsumentów w błąd.

Innego zdania jest Polski Związek Producentów Żywności Roślinnej, który uważa, że obawy te są wyolbrzymione i przytacza wyniki badania firmy badawczej Panel Ariadna, według którego 96 proc. konsumentów nie zdarzyło się pomylić przy zakupie nigdy lub zdarzyło się to rzadko bądź bardzo rzadko.

Mamy podstawy sądzić, że narzucenie producentom poszukiwania innego nazewnictwa wprowadzi na rynku spożywczym oraz półkach sklepowych rzeczywisty zamęt i dezinformację, co poddaje w wątpliwość zasadność intencji wprowadzanych zmian

– twierdzą związkowcy.

Jak na razie nie wiadomo, jaka jest przyszłość projektu rozporządzenia, gdyż nie do końca znane jest w tej kwestii stanowisko nowego rządu Koalicji Obywatelskiej. Portal Ziemia na Rozdrożu zauważa jednak, że w resorcie rolnictwa najpewniej pojawi się Michał Kołodziejczak z Agrounii, który należy do obrońców branży hodowlanej i raczej będzie on zwolennikiem takiego zakazu.

Źródło: ziemianarozdrozu.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA