fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesCzy twoja firma też boi się inflacji?

Czy twoja firma też boi się inflacji?

Odsetek polskich firm obawiających się inflacji maleje, ale wciąż co drugie przedsiębiorstwo boi się wpływu rosnących cen na prowadzenie biznesu.

Najnowszy Barometr Europejskiego Funduszu Leasingowego wykazał, że na koniec III kwartału 2023 roku 50,5 proc. polskich firm bało się, że inflacja uderzy w kondycję ich biznesu. To dużo, jednak już o 8 punktów procentowych mniej niż kwartał wcześniej.

Jak się okazuje wpływu inflacji na swój biznes obawiają się najbardziej mikrofirmy, wśród których odsetek ten wynosi 54,5 proc. Z kolei u firm małych jest to 51 proc., a u średnich – 42,5 proc.

W podziale na branże najmocniej inflacją zaniepokojeni są przedsiębiorcy działający w sektorze handlowym oraz HoReCa, gdzie jest to po ok. 59 proc. wskazań. Najmniej wpływu inflacji obawiają się natomiast przedstawiciele przemysłu (41 proc.) oraz budownictwa (41,25 proc.).

Biznes przywykł do wojny

Przytaczane dane pokazały także, że sektor MŚP w Polsce jest coraz bardziej oswojony ze skutkami toczącej się na Ukrainie wojny. Aż 73 proc. przedsiębiorców twierdzi, że wojna nie wpłynie na sytuację ich firm, a tylko 17 proc. spodziewa się jej pogorszenia w ciągu najbliższego półrocza. Co ważne, żaden przedsiębiorca nie spodziewa się, że wojna wpłynie na poprawę kondycji ich biznesu.

Z trwającą pandemią czy wojną w Ukrainie przedsiębiorcy potrafili się oswoić. Negatywne skutki tych wydarzeń w szczególności w początkowym okresie wywoływały niepokój, zmuszały do podejmowania nieplanowanych działań. Z czasem jednak „stawały się codziennością” i budziły mniejsze obawy. Inaczej jest jednak z inflacją, która utrzymuje się od kilku miesięcy na tzw. płaskowyżu i perspektywa zejścia z niego nie jest zbyt optymistyczna. Naturalnie więc ten czynnik wywołuje negatywne emocje wśród przedsiębiorców, w szczególności reprezentujących takie branże jak HoReCa, handel czy produkcja. Polacy odczują to także w swoich portfelach – nie tylko robiąc codzienne zakupy, ale planując wyjazdy w sezonie urlopowo-wakacyjnym

– powiedział cytowany w komunikacie prasowym Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

EFL SA powstał w 1991 roku i jest to jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL należy do Grupy Crédit Agricole.

Źródło: EFL

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA