fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaBiznesDeklaracja w sprawie Europejskiego Ładu Przemysłowego

Deklaracja w sprawie Europejskiego Ładu Przemysłowego

Podczas Europejskiego Szczytu Przemysłowego w Antwerpii podpisano deklarację w sprawie Europejskiego Ładu Przemysłowego. Celem jest zwiększenie konkurencyjności Starego Kontynentu.

73 liderów z prawie 20 sektorów europejskiego przemysłu podpisało „Deklarację z Antwerpii w sprawie Europejskiego Ładu Przemysłowego”. Dokument przekazano już premierowi Belgii Alexandrowi De Croo (którego kraj przewodniczy Radzie UE) oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Jedynym przedstawicielem polskich organizacji podczas Europejskiego Szczytu Przemysłowego w Antwerpii był prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dr inż. Tomasz Zieliński. Szef PIPC powiedział, że to przełomowy moment, gdyż po raz pierwszy od wielu lat europejskie przemysły mówią jednym głosem i chcą odzyskać utraconą konkurencyjność.

Z perspektywy Polskiej Chemii to, że siedzimy przy jednym stole z kilkudziesięcioma szefami największych koncernów w Europie czy potężnych organizacji branżowych pokazuje, jak ważnym graczem jesteśmy. Z drugiej strony widzimy, ile jest do zrobienia. Niestety, ostatnie lata nie były dla polskiego przemysłu chemicznego okresem wzmacniania swojej konkurencyjności, tylko jej znaczącą utratą. Od wielu miesięcy mówimy o tym, że zarówno polski, jak i europejski przemysł chemiczny bezwzględnie potrzebuje ochrony. Zielone cele są kluczowe, ale równie ważna jest nasza konkurencyjność, stabilne prawo oraz niezależność surowcowa i energetyczna

– powiedział Tomasz Zieliński.

W Deklaracji Antwerpskiej umieszczono 10 działań, które mają pomóc sprostać wyzwaniom stojącym przed unijną gospodarką. Mowa tutaj o umieszczeniu Europejskiego Ładu Przemysłowego w centrum nowego europejskiego programu strategicznego na lata 2024-2029 oraz o ujednoliceniu i uproszczeniu otoczenia regulacyjnego. Poza tym sygnatariusze deklaracji chcą, aby Komisja Europejska skupiła się na projektach, które zapewnią dostęp do przystępnej cenowo, niskomemisyjnej energii odnawialnej i jądrowej. W dokumencie wezwano też do rozbudowy infrastruktury wodorowej i innych technologii niskoemisyjnych, a także partnerstwa z krajami bogatymi w zasoby. Autorzy deklaracji zgadzają się, że UE ma dążyć do niezależności energetycznej.

Poza tym w dokumencie wezwano do „wykorzystywania, ożywiania i ulepszania jednolitego rynku na potrzeby transformacji zintegrowanych łańcuchów wartości, nowego sposobu stanowienia prawa, które ma zachęcać do inwestowania w czyste technologie oraz uspójnienia struktur wewnętrznych, dzięki którym implementacja nowych polityk będzie skuteczna”.

Źródło: PIPC
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA